Strażacy sprawdzą jezioro w Choszcznie przy pomocy sonaru

Polska
Strażacy sprawdzą jezioro w Choszcznie przy pomocy sonaru
Google Street View

Strażacy przy pomocy sonaru sprawdzą, czy w jeziorze Klukom w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) nie ma więcej puszek z niebezpieczną substancją. W sobotę doszło tam do incydentu z substancją, która weszła z reakcję z wodą i wybuchła; zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

- Do sprawdzenia jeziora zadysponowany został sonar z Bornego Sulinowa - poinformował w poniedziałek asp. Stanisław Rydz z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Choszcznie. Jak dodał, strażacy mają się upewnić, czy w jeziorze nie pozostały dodatkowe puszki z niebezpieczną substancją.

 

Do "nagłej reakcji chemicznej" doszło w sobotę po południu w Choszcznie w jeziorze Klukom na terenie plaży miejskiej. Według ustaleń policji "obok znajdowało się 3-letnie dziecko". Zostało przewiezione do szpitala, jednak po przeprowadzonych badaniach mogło z opiekunami wrócić do domu. Nie odniosło żadnych obrażeń. Nie odniósł ich także nikt z przebywających wówczas na plaży.

 

Nie wolno wchodzić do wody

 

Kąpielisko miejskie w Choszcznie jest częściowo zamknięte - nie wolno wchodzić na piaszczystą część plaży ani do wody. Można natomiast wypoczywać na trawiastej części. Przestrzegania zakazu pilnują patrole policji.

 

Próbki wody z jeziora zbada sanepid; jak powiedziała Lidia Polak, powiatowy inspektor sanitarny w Choszcznie, muszą one zostać dostarczone do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Tam zostaną przebadane pod kątem skażeń mikrobiologicznych. Będzie też sporządzony protokół z zewnętrznych oględzin kąpieliska - powiedziała. Dodała, że wyniki badań będą dostępne najwcześniej w środę. Zaznaczyła, że badania te są przeprowadzane w przypadku wystąpienia tego typu incydentów, ale nie wskażą one, czym była zastosowana substancja. To mają wykazać badania fizykochemiczne.

 

Wybuchła wrzucona do wody puszka

 

W sobotę po południu z jeziora wyciągnięte zostały fragmenty puszki z substancją, która wcześniej wrzucona do wody weszła z nią reakcję i wybuchła. Puszka była opisana i zgodnie z tym opisem mogła się w niej znajdować substancja niebezpieczna. Służby nie podadzą jej nazwy do czasu laboratoryjnego potwierdzenia jej faktycznego składu chemicznego.

 

Wezwany na miejsce patrol saperów przeszukiwał w sobotę plażę, nie znaleziono żadnej innej substancji, która zagrażałaby zdrowiu albo życiu. Policja zajmuje się m.in wyjaśnieniem tego, skąd opakowania substancji wzięły na plaży.

 

Organizatorem kąpieliska miejskiego nad jeziorem Klukom w Choszcznie jest Centrum Rekreacyjno-Sportowe. Jest tu trawiasta plaża, dwa boiska do siatkówki plażowej. Wypoczywający mają do dyspozycji teren o powierzchni ok. 1 ha.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie