Dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września

Polska
Dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września
Polsat News

W subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września - poinformowali w poniedziałek wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Wiceminister Skiba zapewnił, że w budżecie są środki na podwyżki dla nauczycieli, które zaplanowano na wrzesień.

 

Zaoszczędzony miliard złotych

 

- Na to są pieniądze, które zostały wygenerowane w ramach oszczędności zlokalizowanych w budżecie państwa w wysokości miliarda złotych - powiedział.

 

- Czyli mamy już dodatkowe środki na wynagrodzenie w tym roku. Mamy też wzrost subwencji (...) aż o 3,8 mld zł; ten wzrost jest od 1 stycznia, czyli jest to prawie 7 proc. wzrostu subwencji. Tak wyraźny wzrost subwencji nie miał miejsca od wielu, wielu lat - powiedział Skiba.

 

Szef MEN Dariusz Piontkowski zapewnił, że "przytłaczająca większość pieniędzy potrzebnych do zrealizowania podwyżek dla nauczycieli od września tego roku będzie pochodziła z przesunięć w budżecie państwa i będą to dodatkowe kwoty, które powiększą subwencję oświatową".

 

Piontkowski: łącznie 15 procent podwyżki


W bieżącym roku wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie łącznie o 15 proc.; to najwyższa podwyżka w ciągu jednego roku budżetowego - powiedział w poniedziałek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

 

Dariusz Piontkowski podkreślił na konferencji prasowej, że w bieżącym roku wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie łącznie o 15 proc.

 

Od września wprowadzona zostanie kolejna, po styczniowej, podwyżka, która spowoduje, że 1 września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto: 3817 zł dla nauczyciela dyplomowanego; 3250 zł dla nauczyciela mianowanego; 2862 zł dla nauczycieli kontraktowych oraz 2782 zł dla nauczycieli stażystów - podał minister edukacji.

 

Wskazał również, że "najczęściej w tym kontekście (podwyżek) mówimy o nauczycielach dyplomowanych, bo to najliczniejsza grupa - jest ich ponad 60 proc.". - W przypadku nauczycieli innych stopni awansu zawodowego te kwoty będą niższe, bo nauczyciele, zgodnie z kartą nauczyciela, mają pewne powiązania pomiędzy poszczególnymi stopniami awansu zawodowego - dodał.

 

Najwyższy wzrost w ciągu jednego roku

 

Zdaniem Piontkowskiego, ta 15-procentowa podwyżka "jest najwyższą podwyżką w ciągu jednego roku budżetowego".

 

Minister zaznaczył także, iż "rząd Prawa i Sprawiedliwości od kilku lat już dba o podwyższanie wynagrodzeń".

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie