Upały, burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia dla niemal całego kraju

Polska

W niedzielę po południu IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla niemal całej Polski. Dla 12 województw ogłosiło też alert ostrzegający przed burzami z gradem.

Alertem drugiego stopnia przed burzami z gradem objęto woj. świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie oraz południową część woj. łódzkiego i wielkopolskiego. Ostrzeżeniem przed burzami z gradem pierwszego stopnia zostały objęte: woj. mazowieckie, lubelskie, lubuskie, północna część woj. wielkopolskiego i łódzkiego oraz południowa część woj. zachodniopomorskiego.

 

W czasie burzy zostań w domu

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana w związku z tym, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

 

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

 

RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega też przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczy. "W województwach południowo-wschodniej Polski uruchomiono SMS-owe ostrzeganie przed zagrożeniami" - informuje RCB.

 

 

   

 

Ostrzeżenia przed upałami

 

Alert IMGW przed upałem drugiego stopnia, który został wydany dla niemal całej Polski, z wyjątkiem północnych krańców woj. zachodniopomorskiego, oznacza, że mieszkańcy tego obszaru mogą spodziewać się temperatury od 29 do 34 stopni.

 

RCB zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

 

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt

 

 

jm/luq/pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze