USA: Sąd Najwyższy zezwolił na finansowanie muru na granicy z Meksykiem z pieniędzy Pentagonu

Świat
USA: Sąd Najwyższy zezwolił na finansowanie muru na granicy z Meksykiem z pieniędzy Pentagonu
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Administracja prezydenta Donalda Trumpa może finansować budowę muru na granicy z Meksykiem z budżetu Departamentu Obrony - zdecydował w piątek Sąd Najwyższy USA, uchylając tym samym orzeczenie sądu niższej instancji w tej sprawie.

"Wow! To wielkie zwycięstwo na murze" - napisał Donald Trump na Twitterze w pierwszej reakcji na decyzję Sądu Najwyższego USA, który stosunkiem głosów 5 do 4 uchylił w całości wcześniejsze orzeczenie sędziego federalnego z Kalifornii.

 

W maju sędzia ten tymczasowo zablokował decyzję prezydenta Trumpa o sfinansowaniu budowy muru granicznego ze środków Pentagonu. Sędzia Heywood Gilliam uzasadnił wówczas swą decyzję tym, że Kongres USA nie zezwolił na przeznaczenie tych pieniędzy na ten cel.

 

2,5 mld dolarów 

 

Chodziło konkretnie o budowę muru na dwóch odcinkach w stanach Arizona i Nowy Meksyk. Gdy Kongres odmówił prezydentowi pieniędzy, Donald Trump zdecydował o przekierowaniu na ten cel 2,5 mld dolarów z budżetu Departamentu Obrony.

 

Budowa muru na granicy z Meksykiem, który ma zatrzymać nielegalnych imigrantów, jest sztandarową obietnicą Donalda Trumpa z kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

 

Od początku prezydentury Trump zabiega o pieniądze na budowę muru, ale Kongres jest niechętny temu projektowi. Spór o mur doprowadził nawet na początku roku do bezprecedensowo długiego, bo trwające aż 35 dni, zawieszenia funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie