USA zawieszają układ z Rosją o pociskach rakietowych. Jest reakcja polskiego MSZ

Świat
USA zawieszają układ z Rosją o pociskach rakietowych. Jest reakcja polskiego MSZ
PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

W reakcji na kres układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz domaga się stacjonowania w Europie amerykańskich pocisków rakietowych z głowicami nuklearnymi - pisze w piątek „Der Spiegel” w wydaniu internetowym.

"Spiegel" informuje, że Czaputowicz powiedział mu, iż stacjonowanie amerykańskich wojsk i pocisków z głowicami nuklearnymi na naszym kontynencie „leży w naszym europejskim interesie".

 

Gazeta dodaje, że Czaputowicz nie wyklucza, iż pewnego dnia natowskie pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi mogą stanąć w Polsce.

 

"Wcale tego nie pragniemy. Ale wszystko zależy od tego, jak w przyszłości będzie się zachowywać Rosja, czy będzie kontynuowała swą agresywną politykę zbrojeniową" - powiedział Czaputowicz. Według "Spiegla" zaznaczył, że decydować musiałoby "NATO jako wspólnota" i podkreślił, że Rosja rozumie tylko język siły.

 

Polskie MSZ popiera decyzję USA

 

"Popieramy decyzję Stanów Zjednoczonych o zawieszeniu swoich zobowiązań wynikających z Traktatu INF. Niniejsza decyzja stanowi uzasadnioną odpowiedź na długoletnie naruszenie Traktatu przez Federację Rosyjską. Oczekujemy, że Rosja powróci do pełnej i możliwej do zweryfikowania zgodności z traktatem INF.

 

 

USA wycofają się z układu, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do zapisów

 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie. 

 

Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że Rosja zmieni jeszcze swoje stanowisko w sprawie przestrzegania układu. Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń. 

 

- Rosja zbyt długo bezkarnie łamała postanowienia układu INF, podczas gdy USA w pełni się do niego stosowały - oświadczył w piątek prezydent Donald Trump.

 

Amerykański prezydent oznajmił też, że jego administracja będzie pracować nad "opcjami naszej własnej odpowiedzi militarnej" oraz że będzie współpracować z NATO, a także z innymi sojusznikami i partnerami, aby "pozbawić Rosję wszelkiej przewagi, wynikającej z jej bezprawnego postępowania".

 

Merkel: będziemy dalej rozmawiać o INF

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek dalsze rozmowy na temat układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu.

 

- Zrobimy wszystko, żeby wykorzystać półroczny okres i nadal rozmawiać, jeśli USA wyjdą z układu - powiedziała.

 

NATO w pełni wspiera działania USA ws. INF 

 

Państwa NATO w pełni popierają zawieszenie przez USA przestrzegania traktatu INF w sprawie likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu w odpowiedzi na łamanie postanowień układu przez Rosję - poinformowała w piątek Rada Północnoatlantycka.


- USA podejmują to działanie w odpowiedzi na znaczące ryzyko dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, związane z tajnymi testami, produkcją i rozmieszczeniem naziemnych systemów 9M729. Państwa sojusznicze w pełni popierają te działania - podkreślono w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej, czyli najważniejszego organu decyzyjnego NATO

 

USA: Rosja w posiadaniu nowych pocisków manewrujących 

 

USA twierdzą, że wbrew traktatowi INF Rosja weszła w posiadanie nowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu SSC-8, które są lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson. INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów.

 

Rosja odpiera ten zarzut wskazując, iż rakieta o indeksie 9M729 (czyli w terminologii zachodniej SSC-8) nigdy nie była wypróbowywana na odległość, jakiej układ zakazuje.

 

Bez porozumienia

 

Czwartkowe spotkanie amerykańskiej podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego Andrei Thompson z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Riabkowem w Pekinie nie przyniosło żadnego postępu w rozwiązywaniu sporu o przestrzeganie INF. 2 lutego upływa termin 60-dniowego ultimatum, postawionego Rosji przez USA w kwestii zrealizowania wymogów traktatu.

 

Jak wyjaśniła Thompson, zawieszenie zobowiązań przez USA umożliwi im natychmiastowe rozpoczęcie prac nad podobnymi własnymi pociskami. "Będziemy mogli to zrobić 2 lutego. Wydamy oświadczenie, po czym podejmiemy wszystkie kroki, które muszą zostać podjęte w celu zawieszenia naszych zobowiązań z zamiarem wypowiedzenia" traktatu INF - zapowiedziała.

 

O tym, że podczas rozmów w Pekinie nie osiągnięto porozumienia, informował wcześniej w czwartek także Riabkow. "Postępu niestety nie ma. Stanowisko strony amerykańskiej jest nadal nieustępliwe, ultymatywne. Powiedzieliśmy stronie amerykańskiej, że nie da się prowadzić rozmów w reżymie usiłowań szantażowania Rosji" - oświadczył wiceszef rosyjskiego MSZ po niespełna godzinnym spotkaniu z Thompson.

 

Układ podpisany przez Regana i Garbaczowa 

 

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Wypowiedzenie traktatu przez USA stanie się skuteczne sześć miesięcy po formalnej notyfikacji takiego zamiaru.

maw/paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie