Oskarżony o napaść raper A$AP Rocky, pozostanie w areszcie

Świat
Oskarżony o napaść raper A$AP Rocky, pozostanie w areszcie
PAP/EPA/Fredrik Persson/TT
Slobodan Jovicic, adwokat rapera ASAP Rocky

Amerykański raper A$AP Rocky został oskarżony o dokonanie napaści w związku z bójką w Sztokholmie i na czas procesu pozostanie w areszcie - poinformowała w czwartek szwedzka prokuratura. Za artystą wstawiał się osobiście prezydent USA Donald Trump.

Prokurator Daniel Suneson oświadczył, że wszczął postępowanie karne wobec trzech osób podejrzanych o napaść z uszkodzeniem ciała. Wyjaśnił, że jego zdaniem - mimo argumentów adwokatów o uzasadnionej obronie wobec zachować prowokacyjnych - ich zachowanie wyczerpywało znamiona przestępstwa.

 

Bójka w centrum Sztokholmu

 

Chodzi o A$AP Rocky'ego i dwie osoby towarzyszące mu 30 czerwca, gdy uczestniczyli w bójce w centrum Sztokholmu. Rapera zatrzymano 3 lipca po koncercie w szwedzkiej stolicy.

 

Na opublikowanych w mediach społecznościowych nagraniach z bójki widać, jak raper gwałtownie rzuca kogoś na ziemię. Według adwokatów artysty działał on w samoobronie.

 

Datę rozpoczęcia procesu w tej sprawie sąd ma dopiero wyznaczyć. Artyście grozi kara do dwóch lat więzienia.

 

Sprawa tego 30-letniego rapera, producenta i modela, który w rzeczywistości nazywa się Rakim Mayers, stała się głośna, gdy osobiście wstawił się za nim amerykański prezydent.

 

Poręczenie Trumpa

 

W sobotę Trump rozmawiał na jego temat z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem oraz zapewnił, że nie ma ryzyka, by ewentualnie wypuszczony z aresztu Amerykanin uciekł. Lokator Białego Domu powiedział ponadto szefowi szwedzkiego rządu, że może osobiście poręczyć za artystę. Jak napisał wówczas na Twitterze, Loefven zapewnił go, iż A$AP Rocky "będzie traktowany sprawiedliwie".

 

Natomiast według strony szwedzkiej, Loefven w rozmowie z Trumpem podkreślił, że wymiar sprawiedliwości Szwecji jest absolutnie niezależny od władz wykonawczych. "Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, a rząd nie ma ani prawa, ani intencji, by wpływać na postępowanie sądowe" dotyczące A$AP Rocky'ego - zaznaczył rzecznik premiera Toni Eriksson.

 

Prezydenta Trumpa o interwencję w sprawie A$AP Rocky'ego prosiła amerykańska celebrytka Kim Kardashian; w przeszłości kilkakrotnie była ona przyjmowana przez Trumpa w Białym Domu.

 

Pochodzący z Nowego Jorku A$AP Rocky zasłynął w 2011 roku mixtape'em "Live. Love. ASAP". Dwa lata później wydał swój pierwszy album "Long. Live. ASAP".

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie