Kolejni zatrzymani ws. oszustw na ponad kilkadziesiąt milionów złotych

Polska
Kolejni zatrzymani ws. oszustw na ponad kilkadziesiąt milionów złotych
cbśp

Funkcjonariusze CBŚP z Poznania zatrzymali kolejne 3 osoby podejrzane m.in. o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Śledztwo ws. oszustw na ponad kilkadziesiąt mln zł nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało 37 osób.

Jak poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z Poznania, na polecenie prokuratora, zatrzymali trzy kolejne osoby w sprawie dotyczącej "narażenia na uszczuplenie lub spowodowania uszczuplenia należności publicznoprawnej wielkiej wartości, przekraczającej kilkadziesiąt milionów złotych".

 

Oszukiwali organy podatkowe

 

"Chodzi o współdziałające w latach 2013-2016 w Poznaniu oraz w innych miejscowościach na terytorium Polski podmioty gospodarcze. Sprawcy podawali nieprawdę lub zatajali prawdę w deklaracjach i oświadczeniach składanych organom podatkowym, wystawiali w sposób nierzetelny faktury VAT i posługiwali się tymi nierzetelnymi dokumentami" - przypomniała PK.

 

W przekazanym komunikacie wskazano, że zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie przedstawiono im m.in. zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT, oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy.

 

Zarzucane im czyny zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

"Prokurator zastosował wobec dwóch podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji oraz zakazów opuszczania kraju. Wobec jednego z podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące" - podkreśliła PK.

 

Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że dotychczas w tej sprawie, nadzorowanej przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu, zarzuty przedstawiono 37 osobom. Śledczy wskazują jednocześnie, że sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze