Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w banku w Grębowie. Straty szacowane na co najmniej 17 mln zł

Polska
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w banku w Grębowie. Straty szacowane na co najmniej 17 mln zł
Polsat News

Bank Spółdzielczy w Grębowie miał udzielać kredytów nie przestrzegając procedur bankowych. Straty szacowane są na co najmniej 17 mln zł. Prokuratura w Tarnobrzegu prowadzi śledztwo.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu prok. Andrzej Dubiel śledztwo dotyczy udzielania kredytów z naruszeniem obowiązujących procedur bankowych. - Bez sprawdzenia zdolności kredytowych oraz bez właściwego ich zabezpieczenia - wyjaśnił prok. Dubiel.

 

Według dotychczasowych ustaleń wynika, że na skutek podejmowanych przez zarząd banku decyzji kredytowych została wyrządzona szkoda majątkowa banku w wysokości, co najmniej 17 mln złotych.

 

Śledztwo dotyczące działania na szkodę Banku Spółdzielczego w Grębowie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Związek Rewizyjny Banków Spółdzielczych w Warszawie. Początkowo prowadziła je tarnobrzeska prokuratura rejonowa, ale zostało przejęte przez tamtejszą Prokuraturę Okręgową.

 

- Postępowanie znajduje się na wstępnym etapie, prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że żadnej osobie nie zostały przedstawione zarzuty - podkreślił rzecznik prokuratury.

 

Dodał, że z uwagi na wysokość wyrządzonej szkody przestępstwo to zagrożone jest karą od roku do 10 lat więzienia.

 

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła w połowie lipca działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie i postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. W komunikacie KNF podkreśliła, że bank nie regulował swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków objętych ochroną gwarancyjną.

 

Wobec tego ZUS podjął działania mające na celu zabezpieczenie wypłat dla świadczeniobiorców przekazywanych do banku w Grębowie oraz wstrzymał dystrybucję świadczeń i zwrócił się do klientów o wskazanie nowego rachunku, na który przekazywane będą świadczenia

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie