Polsat News: von der Leyen przyleci do Polski. Spotka się z premierem Morawieckim

Polska

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleci do Polski na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Ma się ono odbyć w czwartek. Jako pierwsi poinformowali o tym dziennikarze Polsat News. Wizytę von der Leyen w Polsce potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

Rozmowy z premierem Morawieckim mają dotyczyć "spraw personalnych i programowych" - przekazał rzecznik rządu. Jak dodał, rządzącym zależy na "dobrej tece w Komisji Europejskiej". Müller wymienił w tym miejscu sprawy związane z gospodarką, energetyką i wolnym rynkiem.

 

Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", na polskiego komisarza rozważanych jest siedem nazwisk. To szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski, minister ds. europejskich Konrad Szymański, odpowiedzialna za resort przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz oraz minister infrastruktury Jerzy Kwieciński. Według dziennika komisarzem może też zostać jeden z eurodeputowanych PiS. "W grę wchodziliby: Adam Bielan, Jacek Saryusz-Wolski i Ryszard Czarnecki" - czytamy.

 

"Realizacja agendy strategicznej KE" 

 

Jak przekazał rzecznik rządu, von der Leyen i Morawiecki rozmawiać będą także nt. realizacji agendy strategicznej Komisji Europejskiej.

 

- Rada Europejska przyjęła w ramach nowej kadencji cele strategiczne dla nowo wybranej KE na pięć lat, m.in. kwestie związane z rozszerzeniem wolnego runku, czyli z odejściem od protekcjonizmu w niektórych obszarach, m.in. w kwestii transportu, kwestia związana ze sprawiedliwą transformacją energetyczną, czyli te wszystkie cele związane z polityką klimatyczną oraz zmianą sposobu produkcji energii i związane z tym kwestie finansowania tego procesu - powiedział rzecznik rządu. Ponadto wymienił kwestie migracyjne, dotyczące utrzymania konsensusu w zakresie przymusowych relokacji.

 

Müller dopytywany przez dziennikarzy, z czyjej inicjatywy dojdzie do czwartkowego spotkania, odparł: "To spotkanie odbywa się z inicjatywy pani przewodniczącej i pana premiera. To było naturalne, że to spotkanie powinno się odbyć". - Cieszy nas to, że pani przewodnicząca przyjeżdża do Warszawy na to spotkanie i będziemy mogli rozmawiać o ważnych sprawach dla Unii Europejskiej - dodał.

 

"Pewne teki są niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego"

 

Premier został zapytany we wtorek na konferencji prasowej w KPRM, czy podczas rozmów z szefową KE zostanie przedstawiona kandydatura polskiego komisarza i czy rząd weźmie pod uwagę to, że przyszły skład Komisji będzie musiał też zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski.

 

- Wszystko oczywiście bierzemy pod uwagę, ale przede wszystkim suwerenną decyzją państwa jest - zgodnie z traktatami - przedstawiać swoich reprezentantów do Komisji Europejskiej - podkreślił Morawiecki.

 

Jak wskazał, strona polska ma takich kandydatów. - Przede wszystkim trzeba podkreślić, że będę rozmawiał z panią przewodniczącą Ursulą von der Leyen o zakresie kompetencji, bo oczywiście szanuję zakres kompetencji wszystkich komisarzy, ale wiadomo też, że pewne teki - przede wszystkim gospodarcze - są niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całej Unii Europejskiej, ale nam chodzi w szczególności o Polskę - podkreślił szef rządu.

 

W ubiegłym tygodniu dotychczasowa niemiecka minister obrony została pierwszą kobietą na stanowisku szefa Komisji Europejskiej. Za jej kandydaturą zagłosowało 383 europosłów, przeciwko było 327, a 22 wstrzymało się od głosu. 

 

We wtorek planowane jest natomiast spotkanie von der Leyen z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.  

zdr/luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie