Portugalia walczy z pożarami lasów. Co najmniej 20 osób rannych

Świat

Ponad 1000 osób, zarówno strażaków, wolontariuszy, jak i żołnierzy, walczy w Portugalii z kilkudziesięcioma pożarami lasów, w tym z największym we wschodniej części kraju - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę portugalska obrona cywilna. Liczba rannych po południu wzrosła do 20 osób.

Nad ranem przetransportowana została do jednego z lizbońskich szpitali osoba cywilna w stanie ciężkim, która ucierpiała podczas pożaru w Vila de Rei, w dystrykcie Castelo Branco, na wschodzie kraju. Spłonęło tam już ponad 5 tys. hektarów lasu.

 

"To nie jest normalna sytuacja"

 

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Portugalii Eduardo Cabrita, w niedzielę rano policja wszczęła śledztwo w sprawie umyślnych podpaleń portugalskich kompleksów leśnych. Potwierdził, że południu zatrzymany został 55-letni mężczyzna podejrzewany o celowe podkładanie ognia.

 

- To nie jest normalna sytuacja, że o tej samej porze ogień pojawia się na jednym terenie leśnym w kilku różnych miejscach. Istnieje przypuszczenie, że za pożarem w okolicach miejscowości Vila de Rei stoją podpalacze - stwierdził Cabrita.

 

Z informacji MSW wynika, że w niedzielę po południu w akcji gaszenia pożarów bierze udział łącznie ponad 1300 osób. Wśród nich są zarówno strażacy, żołnierze, wolontariusze, jak i mieszkańcy gmin zaatakowanych przez żywioł.

 

Ponad 800 osób walczy z największym pożarem w rejonie miasta Serta, rozpościerającym się na przestrzeni 25 km. Strażaków wspiera tam 250 wozów gaśniczych oraz 14 śmigłowców.

 

W 2017 r. zginęło 120 osób

 

Przedstawiciel MSW zaznaczył, że z uwagi na wysoką temperaturę powietrza, przekraczającą w niektórych miejscach 40 stopni C i porywisty wiatr walka z pożarami może się przedłużyć do późnych godzin nocnych.

 

Najtragiczniejszym rokiem dla Portugalii pod względem walki z pożarami był 2017. W efekcie żywiołu zginęło wówczas 120 osób. Najbardziej dramatyczne akcje ratownicze prowadzone były 17 czerwca w gminie Pedrogao Grande, w środkowej Portugalii, gdzie zginęło wówczas 65 osób.

 

Ponad 40 kolejnych ofiar zginęło na skutek pożarów, które pojawiły się w środkowej i północno-wschodniej Portugalii w połowie października 2017 r. Siłę żywiołu zintensyfikował wtedy huragan Ofelia.

las/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie