"Kibole, antysemici, homofobia - nic nowego". Tusk po wydarzeniach w Białymstoku

Polska

"Wszyscy przyzwoici Polacy, niezależnie od poglądów, muszą powiedzieć: dość przemocy!" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Według byłego premiera to obóz rządzący jest "patronem" takich grup, jak "kibole", "antysemici" i "homofobi". Tusk zamieścił swój wpis dzień po Marszu Równości w Białymstoku, który próbowali zablokować kibice.

"Kibole, antysemici, homofobia - nic nowego. Tragedią jest władza, która jest ich patronem" - napisał Tusk w niedzielę.

 

 

Były premier podkreślił, że wszyscy "przyzwoici" Polacy niezależnie od poglądów powinni powiedzieć "dość przemocy".

 

W niedzielę akty agresji podczas Marszu równości potępił również rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. - Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane - mówił

 

Policja użyła gazu, zatrzymano 25 osób

 

W sobotę po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kibice, policja musiała użyć gazu. W uczestników rzucano kamieniami, jajkami i petardami. W sumie zatrzymano 25 osób.

 

Podlaska policja w niedzielę opublikowała zdjęcia mężczyzny podejrzewanego o udział w pobiciu 14-latka. Do przestępstwa miało dojść ok. pół godziny przed rozpoczęciem marszu.

bas/ Polsat News; Zdj. główne: APTN, CTV
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie