Burze z gradem i silny wiatr nad Polską. Ostrzeżenia dla 12 województw

Polska

Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i południa woj. mazowieckiego. Zagrzmi także na Śląsku i na Mazurach. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, a na południowym wschodzie do 100 km/h.

Według prognoz IMGW wystąpią one w województwach: małopolskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, opolskim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim, podlaskim, a także w części województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

 

Dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz dla południowej części województwa mazowieckiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Oznacza to, że na podanym terenie burze mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

IMGW zaleca osobom przebywającym na tym terenie zachowanie dużej ostrożności, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

 

 

W nocy na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, przelotny deszcz początkowo tylko na Dolnym Śląsku. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie w pierwszej części nocy również burze. W trakcie burz prognozowana suma opadów do 10 - 15 mm na wschodzie kraju. Temperatura minimalna od 11 st. na Podhalu i 13 st. na północy oraz północnym zachodzie do 16 st., 17 st. na przeważającym obszarze Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

 

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Na wschodzie i miejscami południu przelotne opady deszczu, na Suwalszczyźnie możliwe burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 12 mm. Temperatura maksymalna od 19 st., 20 st. nad morzem i na północy kraju do 25 st. miejscami na południu. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

 

 

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy, w ciągu dnia skręcający na zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 85 km/h.

 

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo duże z zanikającymi opadami deszczu i burzami. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany zachodni i północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

 

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

msl/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze