Gorąco, choć burzowo. Synoptycy ostrzegają: spodziewamy się deszczu z gradem

Polska
Gorąco, choć burzowo. Synoptycy ostrzegają: spodziewamy się deszczu z gradem
Pixabay

Na koniec tygodnia do Polski powrócą wysokie temperatury. Towarzyszyć im będą wieczorne burze, grad i porywisty wiatr sięgający 80 km/h - informuje portal twojapogoda.pl. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla woj. małopolskiego i śląskiego.

Po ponad 2 tygodniach nad Polskę zaczyna napływać gorące powietrze. Z uwagi, że nie jest to masa stabilna, nie możemy spodziewać się bezchmurnego nieba. Warunki atmosferyczne sprzyjać będą silnej konwekcji i piętrzeniu się chmur burzowych.

 

Jednak w całym kraju temperatura wyniesie od 20 st.C do maksymalnie 28 st.C.

 

 

Burze w większości regionów

 

Największa aktywność burzowa będzie popołudniami i wieczorami. Zagrzmi w większości regionów, choć najczęściej w województwach zachodnich, południowych, centralnych i południowo-wschodnich.

 

Synoptycy spodziewają się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 2 cm oraz porywistym wiatrem do 80 km/h. Lokalnie w ciągu godziny może spaść nawet do 30 mm deszczu.

 

Ulewne deszcze mogą lokalnie spowodować podtopienia dróg i zabudowań. Grad może uszkodzić dachy, karoserie samochodowe i uprawy. Na skutki porywistego wiatru narażone są linie energetyczne i gałęzie drzew.

 

W nocy z piątku na sobotę na wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. W centrum i na zachodzie przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura minimalna od 15 st. do 19 st.; chłodniej na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich od 12 st. do 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

 

Sobota ciepła, ale burzowa

 

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz z burzami. Lokalnie burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, miejscami na krańcach wschodnich i południowych do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25 st. do 30 st., gdzieniegdzie na krańcach południowo-wschodnich 31 st. oraz chłodniej nad morzem i miejscami w kotlinach sudeckich, na Mazurach i Podlasiu od 21 st. do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, miejscami możliwy wiatr w porywach do 90 km/h.

 

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 27 st.C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą południowego.

 

W Warszawie w nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna 16 st.C. Wiatr słaby, południowy.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Przewidywana suma opadów deszczu w czasie burz 18 mm. Temperatura maksymalna 27 st.C. Wiatr słaby, w czasie burz porywisty, południowo-zachodni i południowy. Porywy wiatru do 60 km/h.

ac/msl/ twojapogoda.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie