Zełenski rozpoczął oczyszczanie korpusu dyplomatycznego. 11 ambasadorów wróci do kraju

Świat
Zełenski rozpoczął oczyszczanie korpusu dyplomatycznego. 11 ambasadorów wróci do kraju
AP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek 11 ambasadorów swojego kraju, w tym szefa placówki w Stanach Zjednoczonych Wałerija Czałego. Biuro szefa państwa jeszcze w ubiegłym tygodniu zapowiadało oczyszczenie korpusu dyplomatycznego.

Czały był ambasadorem w USA od 2015 roku. Przed wyjazdem do Waszyngtonu pełnił funkcję zastępcy szefa administracji poprzedniego prezydenta Petra Poroszenki. Czały stracił stanowisko w czasie, gdy trwają przygotowania do wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, którą ma złożyć u prezydenta Donalda Trumpa. Jej terminu jeszcze nie ustalono.

Administracja Zełenskiego nie poinformowała, kto będzie nowym ambasadorem Ukrainy w USA.

Przedstawiciel Zełenskiego ds. międzynarodowych Wadym Prystajko wyjaśniał przed kilkoma dniami, że wymiana ambasadorów spowodowana jest m.in. tym, iż wielu z nich pełni misję dłużej niż "zwyczajowe w ukraińskiej dyplomacji cztery czy pięć lat".

Wśród odwołanych jest ambasador Ukrainy w Watykanie Tetiana Iżewska, która pracuje tam od 2006 roku. Do kraju wrócą także m.in. ambasadorowie w Armenii, Turkmenistanie, Argentynie, Wietnamie i na Cyprze.

Prezydent Zełenski, który doszedł do władzy w maju, zapowiada całkowite oczyszczenie kraju ze skorumpowanych, rządzących dotychczas elit. W niedzielę na Ukrainie odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże mówią, że najwięcej mandatów zdobędzie w nich prezydencka partia Sługa Narodu. Zełenski rozwiązał Radę Najwyższą dzień po objęciu urzędu, 21 maja.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie