Zamalowane murale z czasów PRL z warszawskiej Pragi zostaną zrekonstruowane. Decyzja konserwatora

Kultura

Słynne wielkopowierzchniowe reklamy "Foton" i "Jubiler" sprzed półwiecza zostaną odtworzone. W piątek odbyła się kontrola się kontrola prawidłowości procedowania wniosków dot. murali przy ul. Targowej 15 oraz kontrola zgodności przeprowadzonych przez inwestora prac z zakresem i warunkami określonymi w pozwoleniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Chodzi o murale, które od początku lat 70. XX wieku widniały na szczytowych ścianach kamienicy przy ul. Targowej 15 w Warszawie. Jedna z reklam polecała błony fotograficzne Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton", a druga - producenta biżuterii "Jubiler".

 

Od marca Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi zabiegało o wpisani ogłoszeń do rejestru zabytków. Wojewódzki Konserwator Zabytków zadeklarował wówczas poparcie tej inicjatywy. Stosowny wniosek został złożony w maju. W środę Stowarzyszenie poinformowało na swoim profilu na Facebooku, że murale zostały zamalowane szarą farbą.

 

Konserwator zapowiedział konsekwencje

 

W czwartek wieczorem na profilu stowarzyszenia pojawił się komentarz Jakuba Lewickiego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zapowiedział on w nim wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które doprowadziły do zamalowania reklam.

 

"W związku z usunięciem murali na szczytowych ścianach kamienic przy ul. Targowej informuję, że podejmę konsekwencje wobec osób, które wydały decyzję zezwalającą na usunięcie murali" - napisał Lewicki.

 

"W dniu jutrzejszym zostanie przeprowadzona kontrola sprawdzająca wszystkie dotychczasowe działania w tej sprawie. Będę też wszystkimi dostępnymi mi narzędziami prawnymi dążył do przywrócenia usuniętych murali" - zapowiedział.

 

Zdaniem konserwatora malowidła stanowiły ważny element krajobrazu warszawskiej Pragi.

 

"Murale te były ważną częścią tożsamości miasta. Do czasu opublikowania wyników kontroli, co stanie się niezwłocznie, proszę o wstrzymanie się z dalszymi komentarzami w tej sprawie"- poinformował konserwator.

 

Ogłoszenia wrócą na elewacje

 

W piątek o godzinie 18:00 na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków opublikowane zostało oświadczenie konserwatora, w którym zapowiedział odtworzenie reklam.

 

"W dniu 19.07.2019 roku odbyła się kontrola prawidłowości procedowania wniosków dot. murali przy ul. Targowej 15 oraz kontrola zgodności przeprowadzonych przez inwestora prac z zakresem i warunkami określonymi w pozwoleniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - napisano w dokumencie.

 

"Kontrola wykazała uchybienia po obydwu stronach postępowania, dlatego mając na uwadze interes społeczny, podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu przywrócenie zamalowanych murali" - głosi dokument.

 

Z pisma wynika, że przedstawiciel inwestora złożył jednoznaczną pisemną deklarację o wycofaniu się z realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz o dołożeniu wszelkich starań do przywrócenia murali "Foton" i "Jubiler".

 

Zapewniamy, że w stosunku do osób, które dopuściły się uchybień ze strony urzędu zostaną wyciągnięte konsekwencje. Będziemy na bieżąco informować o dalszych działaniach MWKZ".

 

 

Murale atrakcją Pragi z lat 70. 

 

Kamienica przy ul. Targowej 15, zaprojektowana przez architekta Juliusza Nagórskiego, została wybudowana w 1928 r. W latach 60. budynek przeszedł remont, który miał na celu zatarcie śladów wojennych zniszczeń.

 

W 1972 r. na jednej ze ścian namalowano reklamę błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton", a w kolejnym roku - reklamę producenta biżuterii "Jubiler".

 

ac/hlk/ PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie