Projekt ws. "500 plus" dla niepełnosprawnych skierowany do trzeciego czytania

Polska
Projekt ws. "500 plus" dla niepełnosprawnych skierowany do trzeciego czytania
Pixabay/2204574

Komisja polityki społecznej i rodziny w czwartek pozytywnie zaopiniowała dwie poprawki Prawa i Sprawiedliwości o charakterze redakcyjnym do projektu ustawy ws. 500 plus dla niepełnosprawnych. Głosowanie nad projektem ustawy odbędzie się w piątek.

W czwartek po południu zakończyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakłada on wprowadzenie comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W związku z poprawkami zgłoszonymi przez posłów opozycji, projekt został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Poprawki dotyczyły m.in. zmiany minimalnej kwoty kryterium dochodowego.

Komisja negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję, natomiast przyjęła dwie poprawki Prawa i Sprawiedliwości o charakterze redakcyjnym. Chodziło m.in. o doprecyzowanie tego, że świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wolne jest od zajęcia sądowego i administracyjnego, oprócz banków, również w SKOK-ach.

 

Głosowanie w piątek


Głosowanie nad projektem ustawy zaplanowano - według sejmowego harmonogramu - na piątek między godz. 10.30 a 14.30.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji odbyło się na posiedzeniu plenarnym w środę. Projekt ustawy odesłany został do komisji, która poparła go jednogłośnie.

Projekt ten przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego), ale ze względu na niską wysokość, świadczenie to może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych, a w szczególności tych wynikających z naruszenia sprawności organizmu, na skutek którego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze