Durisz Nicholsonova wybrana szefową komisji zatrudnienia. "Beata Szydło była najlepszą kandydatką"

Świat

Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana szefową komisji zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. Wcześniej dwukrotnie kandydowała Beata Szydło i za każdym razem przegrywała. - Nadal uważamy, że Beata Szydło była najlepszą kandydatką - mówiła po czwartkowym głosowaniu europosłanka Beata Mazurek.

Beata Szydło nie chciała rozmawiać z dziennikarzami po głosowaniu. - Nadal uważamy, że Beata Szydło była najlepszą kandydatką, o ogromnym doświadczeniu politycznym, ogromnym poparciu, jakiego nikt w Europie nie uzyskał. Natomiast wszyscy mamy świadomość, że umowy, które tu miały obowiązywać nie obowiązują, że nasi kandydaci, nie tylko Beata Szydło, ale także prof. Krasnodębski, zaakceptowani nie byli. Nie chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, w której my, jako grupa polityczna, stracimy to stanowisko, stąd decyzja o wystawieniu Słowaczki - mówiła europosłanka Beata Mazurek. 

 

Kandydaturę Słowaczki zgłosiła Elżbieta Rafalska, była minister polskiego rządu. Zagłosowało za nią 38 parlamentarzystów, przeciw było 14, wstrzymało się 3.

 

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się 10 lipca, za kandydaturą Szydło było 21 posłów, przeciw - 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.

 

W poniedziałek w drugim, również tajnym głosowaniu po raz drugi kandydatura byłej premier została odrzucona. Za Szydło opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych

 

  

 

Była dziennikarka

 

- Dobrze, że frakcja EKR ma przewodniczącego. Nie jestem pewna, czy to dobrze, że zostałam nim ja, ale informację o tym otrzymałam dziś rano. Mogę obiecać, że zrobię wszystko, co będą mogła, aby być przewodniczącą dla każdego, nie tylko europosłów z mojej frakcji - powiedziała.

 

- Jestem osobą czynów i rezultatów, a nie politycznego marketingu. (...) Uważam, że to najważniejsza komisja w PE, które podejmuje poważne decyzje o sytuacji społecznej Europejczyków. Dlatego musimy być w niej nie politykami, a bardziej ekspertami. Mam nadzieję, że uda mi się to osiągnąć w trakcie mojego przewodniczenia komisji - wskazała.

 

Jak dodała Nicholsonova, kandydowanie na stanowisko szefa komisji zaproponowała jej eurposłanka Elżbieta Rafalska (PiS). - Prawdopodobnie nie było to łatwe, ponieważ komisja odrzuciła dwukrotnie kandydaturę pani Szydło, pomimo tego, że była bardzo mocnym kandydatem polskiej delegacji w EKR - zaznaczyła Słowaczka.

 

Durisz Nicholsonova ma 42 lata, przed karierą polityczną pracowała jako dziennikarka, m.in. w dzienniku "SME" i anglojęzycznym "Slovak Spectator". W latach 2010-2019 była parlamentarzystką z ramienia partii Wolność i Solidarność. Była też sekretarzem stanu w słowackim Ministerstwie Pracy, Rodziny i Spraw Społecznych. Zajmowała się m.in. sprawą pomocy najuboższym, w tym mniejszościom etnicznym (m.in. Romom). 

 

Partia, którą reprezentuje, jest eurosceptyczna i liberalna. Popiera m.in. łagodzenie prawa narkotykowego i małżeństwa homoseksualne.

wka/jm/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie