W ogródku wykopał średniowieczną pieczęć. Należała do papieża Mikołaja III

Polska

Mieszkaniec Kunowic w Lubuskiem w swoim ogródku wykopał papieską pieczęć. Okazało się, że należała do papieża Mikołaja III i jest cennym średniowiecznym zabytkiem. - Ma kolosalną wartość historyczną - powiedział Błażej Skaziński, wojewódzki konserwator zabytków z Delegatury w Gorzowie Wielkopolskim.

Pan Józef, który znalazł pieczęć w swoim ogródku powiedział Polsat News, że nie miał pojęcia, czym jest przedmiot, ale zwrócił uwagę na widniejący na nim napis. - I po tym napisie żeśmy zaczęli szukać, czy to jest wartość pieniężna, czy to jest moneta - dodał. 

 

Papież z XIII wieku

 

Na awersie ołowianej pieczęci znajdują się podobizny dwóch apostołów - świętych Piotra i Pawła, a na rewersie imię papieża Mikołaja III.

 

Okazało się, że pieczęć należała do papieża Mikołaja III, który na tronie Piotrowym zasiadał w XIII wieku, przez trzy lata. Stan pieczęci jest dobry, choć widać na niej drobne zarysowania. - Nie wiadomo do jakiego dokumentu była przytwierdzona i w jaki sposób została porzucona, zgubiona - powiedział Skaziński. 

 

Możliwe, że cenny zabytek nie znalazł się w tym miejscu przez przypadek. W przeszłości w okolicy doszło do splądrowania i podpalenia chrześcijańskiej świątyni. Dziś zostały po niej tylko ruiny. 

 

Ziemia lubuska - pełna skarbów

 

Jak podkreślają mieszkańcy i archeolodzy ziemia lubuska pełna jest takich skarbów - jak ta pieczęć.  - Na przestrzeni kilku lat trafiło do naszych zbiorów sześć skarbów, z których najstarsze powstały około cztery tysiące lat (temu - red.) - wskazuje Stanisław Sinkowski z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. 

 

W sumie takich pieczęci na terenie Polski znaleziono 20 - aż trzy w Lubuskiem. Pieczęć papieża Mikołaja III najpewniej trafi do muzeum. 

pgo/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie