Słowacja: małżeństwo znalazło na spacerze skarb z XV i XVI wieku. Pomogły... dziki

Świat
Słowacja: małżeństwo znalazło na spacerze skarb z XV i XVI wieku. Pomogły... dziki
facebook.com/liptovskemuzeum
Na zdjęciu: Liptowskie Muzeum w Rużomberku (Słowacja).

Na srebrne i złote monety z XV i XVI wieku natknęło się w trakcie spaceru słowackie małżeństwo. Skarb znajdował się na drodze zrytej przez dziki. Para nie ruszyła znaleziska, tylko wezwała archeologów. Zgodnie ze słowackim prawem teraz znalazcom za odpowiedzialną postawę przysługuje prawo do nagrody.

Skarb, który znajdował się w okolicach Likavki w północnej części Słowacji, jako pierwszy zauważył mężczyzna. Nie dotykając znaleziska, małżeństwo przez trzy godziny czekało na przyjazd naukowców, pilnując monet.

 

"Najpiękniejsze znalezisko archeologiczne"

 

Martin Furman, jeden z badaczy zabezpieczających skarb, określił go mianem "najpiękniejszego znaleziska archeologicznego w jego życiu zawodowym" - poinformował portal myliptov.sme.sk.

 

Złote i srebrne monety z XV i XVI wieku rozrzucone na powierzchni około 2 m kw., ulokowane były blisko historycznego szlaku handlowego. Ich zbiór nie był zakopany głęboko, a część ze znalezionych monet znajdowała się na dnie dzbanka ukrytego w płytkim dole.

 

Archeolodzy badający monety mieli możliwość zdokumentowania stanowiska w niemal nienaruszonym stanie, w miejscu jego odnalezienia. Zgodnie z obowiązującym na Słowacji prawem, za pozostawienie znaleziska w jego pierwotnym miejscu należy się państwowa nagroda.

 

Wartość skarbu wyceni muzeum

 

Zbiór monet zostanie teraz przekazany do Muzeum Liptowskiego w Rużomberku. Tam wykonana będzie szczegółowa analiza, na podstawie której specjaliści dokonają wyceny jego wartości.

 

rob/hlk/ o2.pl, myliptov.sme.sk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie