Sondaż: reforma edukacji nieudana, ale nie zaszkodzi PiS

Polska
Sondaż: reforma edukacji nieudana, ale nie zaszkodzi PiS
Polsat News

Ponad połowa badanych ocenia, że reforma edukacji autorstwa PiS się nie udała. Według sondażu IBRiS dla "DGP" i RMF FM, cztery lata temu prawie 70 proc. ankietowanych chciało likwidacji gimnazjów; dziś to 40 proc. Jednocześnie prawie połowa pytanych uważa, że zmiany nie wpłyną na wynik PiS w wyborach parlamentarnych.

Reformę minister Anny Zalewskiej jako "zdecydowanie nieudaną" ocenia ponad 41 proc. badanych, podczas gdy niemal 10 proc. uważa, że zmiany w polskich szkołach były "raczej nieudane" - podaje w środę na swoich stronach RMF FM. W sumie - jak zaznacza - reformę edukacji autorstwa rządu PiS źle ocenia ponad połowa osób pytanych przez ankieterów.

 

Reforma nie odbije się na PiS

 

Z kolei ponad 40 proc. twierdzi, że likwidacja gimnazjów i przywrócenie obowiązkowej pierwszej klasy od 7. roku życia okazało się zmianą na lepsze - na pytanie, czy reforma była sukcesem "zdecydowanie tak" odpowiedziało 20 proc. respondentów, "raczej tak" - kolejne 20 proc.

 

Dodano, że badanie pokazuje zdecydowaną zmianę nastrojów wśród ankietowanych: cztery lata temu w sondażu IBRS za likwidacją gimnazjów opowiadało się aż 70 proc. respondentów, dziś zadowolonych z tej zmiany jest prawie o połowę mniej.

 

"Prawie połowa badanych ocenia jednak, że efekty reformy edukacji nie odbiją się na wyniku partii Jarosława Kaczyńskiego w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu. Ponad jedna czwarta jest zdania, że wpłyną negatywnie i zaszkodzą PiS. Natomiast według prawie 15 proc. ankietowanych zmiany wprowadzone przez minister Zalewską pomogą partii rządzącej" - wskazuje RMF FM.

 

Sondaż przeprowadzono metodą telefoniczną w dniach 12-13 lipca 2019 r. na próbie 1100 osób.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie