Ostatnie sondaże. CBOS: PiS wygra wybory z dużą przewagą; Estymator: minimalna różnica

Polska
Ostatnie sondaże. CBOS: PiS wygra wybory z dużą przewagą; Estymator: minimalna różnica
PAP/Łukasz Gągulski

Oddanie głosu na PiS zadeklarowało 39,2 proc. badanych, na Koalicję Europejską 38,3 proc., na Wiosnę - 7,9 proc., na Konfederację oraz Kukiz'15 - po 5,7 proc. - wynika z sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl. Prognozowana frekwencja wyniosłaby 37 proc. Z kolei z sondażu CBOS wynika, że na PiS zagłosowałoby 43 proc. badanych, a 28 proc. na Koalicję Europejską.

Według Estymator poniżej progu wyborczego znalazła się Lewica Razem z poparciem 2,6 proc. Na inne ugrupowania wskazało 0,6 proc. respondentów.

 

W przeliczeniu tych wyników na mandaty, PiS mógłby liczyć na 21 miejsca w Parlamencie Europejskim, Koalicja Europejska na 20 (21 w przypadku brexitu), Wiosna Biedronia na 3, a Kukiz'15 i Konfederacja na 3 mandaty w przypadku każdego ugrupowania.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1038 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

 

CBOS: Konfederacja poniżej progu

 

W badaniu CBOS, oddanie głosu na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 43 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach; w porównaniu z poprzednim badaniem oznacza to wzrost o 2 pkt. proc.

 

Na drugim miejscu, z poparciem 28 proc. (plus jeden 1 pkt. proc. w stosunku do sondażu z kwietnia) znalazła się Koalicja Europejska,  którą tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni.

 

Według sondażu ruch Kukiz'15, który może liczyć na 6-proc. poparcie, to oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. 5 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.) deklaruje poparcie Wiosny Roberta Biedronia.

 

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy może - weług sondażu -  liczyć na 3-proc. poparcie, co oznacza wzrost o 1 pkt. proc.  Na Lewicę Razem - Partię Razem, Unię Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej głosować chce 1 proc. badanych (bez zmian).

 

"18 proc. nie wie czy pójdzie do urn"

 

Zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego interesuje się blisko dwie trzecie dorosłych Polaków (63 proc). Od kwietnia odsetek zainteresowanych tymi wyborami zwiększył się o 7 pkt. proc. Brak zainteresowania wyborami do PE zadeklarowało w maju 36 proc. badanych, a 1 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

 

Głosowanie w nadchodzących wyborach deklaruje 67 proc. ankietowanych, o 7 pkt. proc. więcej niż w kwietniu. 15 proc. (bez zmian) badanych odpowiedziało, że raczej nie weźmie udziału w wyborach, a 18 proc. (spadek o 6 pkt. proc.) pytanych przez CBOS stwierdziło, że jeszcze nie wie, czy pójdzie do urn wyborczych.

 

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 16-23 maja 2019 roku na liczącej 1138 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Kantar: PiS - 44 proc.; Koalicja Europejska - 28 proc.

 

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w pierwszej połowie maja uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi 60 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie planuje brać udziału w wyborach, a 13 proc. deklaruje, że nie podjęła jeszcze decyzji - wynika z sondażu Kantar.

 

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 44 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. Na drugim miejscu, z poparciem 28 proc. znalazła się Koalicja Europejska, którą tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. Próg wyborczy przekroczyła także Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 8 proc.

 

Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyłyby progu wyborczego. 4 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do PE wyraziło poparcie dla Konfederacji KORWIN Braun Liroy Narodowcy, po 3 proc. głosów otrzymały Lewica Razem i Kukiz'15.

 

11 proc. respondentów było niezdecydowanych.

 

43 proc. nie wie kto wygra wybory

 

Badani zostali ponadto zapytani o ich przewidywania na temat tego, które ugrupowanie otrzyma najwięcej głosów w wyborach do PE. Najczęściej wskazywanym ugrupowaniami były Prawo i Sprawiedliwość (33 proc.) oraz Koalicja Europejska (18 proc.). 4 proc. badanych wskazało Wiosnę, a po 1 proc. - Kukiz'15, Lewicę Razem i Konfederację KORWIN Braun Liroy Narodowcy.

 

43 proc. respondentów nie potrafiło określić kto, ich zdaniem, wygra wybory.

 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 964 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne: N=554 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie