Minister zdrowia potwierdza: prezes NFZ złożył rezygnację

Polska

- Prezes Narodowego Fundusz Zdrowia Andrzej Jacyna dzisiaj złożył rezygnację ze stanowiska - powiedział w środę w "Wydarzeniach i Opiniach" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jacyna prezesem NFZ od 15 czerwca 2018 roku. Wcześniej dwa lata był pełniącym obowiązki szefa Funduszu.

- O powody (rezygnacji - red.) należy pytać bezpośrednio pana prezesa - powiedział Szumowski w "Wydarzeniach i Opiniach". - Pan prezes ma nowe wyzwania. Ja rekomendowałem również osobę prezesa NFZ panu premierowi Morawieckiemu jako doradcy - dodał. 

 

Przekonywał jednak, że rezygnacja Jacyny "z całą stanowczością nie ma nic wspólnego z bieżącymi wydarzeniami".

 

- Z dnia na dzień powołujemy pełniącego obowiązki, natomiast konkurs trzeba rozpisać i znaleźć najlepszego kandydata - powiedział minister zdrowia. Dodał również, że wybór nowego szefa NFZ to kwestia "nie tygodni, lecz raczej miesiąca, dwóch".

 

Jacyna to lekarz, absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. Posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie.

 

W latach 1999 – 2001 był dyrektorem Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych, a następnie dyrektorem Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

 

Od maja 2005 r. do marca 2008 r. pracował jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

W latach 2008 – 2012 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

 

Od 1 lutego 2016 r. był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Medycznych, oraz od 14 marca 2016 r. pełniącym obowiązki prezesa NFZ.

 

Dyżury w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej 

 

Jako pierwszy o możliwej dymisji Jacyny informował portal politykazdrowotna.com. Serwis nie podał prawdopodobnych przyczyn decyzji prezesa NFZ. Według portalu niewykluczone, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zwoła posiedzenie Rady NFZ na czwartek.

 

Portal "Puls Medycyny" przypomina, że w ostatnim czasie sporo kontrowersji w środowisku lekarzy rodzinnych wywołały słowa Andrzeja Jacyny, które padły podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia. Dyskusja dotyczyła sytuacji w szpitalach wojewódzkich.

 

Jacyna miał wówczas wypowiedział się krytycznie o współpracy POZ z podmiotami leczniczymi oraz stwierdzić, że w jego opinii lekarze rodzinni powinni dyżurować w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Zapowiedział także zmiany przepisów w tym zakresie po jesiennych wyborach parlamentarnych.

zdr/ Polsat News, politykazdrowotna.com, pulsmedycyny.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie