Pieniądze z 500 plus "niekoniecznie tylko na potrzeby dziecka". Tak odpowiedział co piąty badany

Biznes
Pieniądze z 500 plus "niekoniecznie tylko na potrzeby dziecka". Tak odpowiedział co piąty badany
Polsat News

Ponad 42 proc. rodziców chce przeznaczyć pieniądze z programu 500 plus na zajęcia pozalekcyjne dziecka i naukę języków obcych. Co piąty pytany wskazał, że pieniądze z programu przeznaczy na bieżące potrzeby całej rodziny, "niekoniecznie tylko dziecka". Rodzice natomiast rzadko wydają środki z 500 plus na rozrywkę.

Ponad 40 proc. rodziców złożyło już wniosek o 500 plus, a ponad połowa (53 proc.) ma to w planach. Dodano, że niespełna 3 proc. rodziców nie ma zamiaru korzystać z tego programu - wynikło z badania opinii przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank (SCB).

 

"Wśród osób, które mają zamiar skorzystać ze wsparcia w ramach programu, największa część (ponad 42 proc.) - chce przeznaczyć pieniądze na zajęcia pozalekcyjne dziecka i naukę języków obcych" - dodano. Niewiele mniej - 40 proc. - chce odłożyć te pieniądze na przyszłość dziecka.

 

Jak wskazano, to dwie odpowiedzi, które wskazywane były najczęściej niemal w każdej grupie wiekowej czy społecznej i wśród osób o bardzo różnym statusie majątkowym.

 

Środki z 500 plus także na wycieczki szkolne i ubrania 

 

Według autorów badania, warte odnotowania jest, że "co piąty pytany wskazał, że pieniądze z programu będzie przeznaczał na bieżące potrzeby całej rodziny, niekoniecznie tylko dziecka". Jak zaznaczono, taka odpowiedź szczególnie popularna była w rodzinach wielodzietnych - wskazała na nią co czwarta osoba posiadająca co najmniej trójkę dzieci.

 

"W dalszej kolejności odpowiadano, że kwoty te zostaną przeznaczone na wakacje i podróże (22 proc.) oraz wycieczki szkolne lub tzw. zielone szkoły (niemal 18 proc.). Niecałe 15 proc. rodziców, otrzymane środki wyda na zajęcia sportowe dziecka, a 13 proc. na ubrania" - wskazano.

 

Tylko 0,5 proc. rodziców kupi zabawki za 500 plus

 

Badanie pokazuje, że rodzice niechętnie przeznaczają dofinansowanie z programu na rzeczy związane z rozrywką - zaledwie 4 proc. z nich za otrzymane w ramach programu pieniądze ma zamiar kupić komputer lub laptop, a zaledwie 0,5 proc. zabawki.

 

SCB podaje w oparciu wyniki badania, że najwięcej osób, które już złożyły wniosek, znajdziemy wśród mieszkańców średnich i dużych miast (odpowiednio 55 i 50 proc.). Z kolei największa liczba rodziców (66 proc.), którzy jeszcze nie złożyli wniosku, ale mają taki zamiar, to mieszkańcy wsi.

 

Jak wskazała, zastępca dyrektora pionu kredytów konsumenckich SCB Agnieszka Kociemska, "badanie pokazuje wyraźnie, że Polacy, bez względu na liczbę dzieci, status majątkowy, czy miejsce zamieszkania, chętnie sięgają po wsparcie z rządowego programu, tym bardziej teraz, kiedy jego zakres został znacząco rozszerzony".

 

Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów w pierwszych dniach lipca. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa (próba n=1000) rodziców dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat).

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie