Tusk nie stawi się we wtorek na komisji ds. VAT. "Jest bardzo zajęty"

Polska
Tusk nie stawi się we wtorek na komisji ds. VAT. "Jest bardzo zajęty"
Polsat News

"W imieniu byłego premiera Donalda Tuska złożyłem wniosek o usprawiedliwienie jego jutrzejszej nieobecności na posiedzeniu Komisji ds. VAT, gdzie miało się odbyć dokończenie przesłuchania świadka" - poinformował na Twitterze mec. Roman Giertych.

"W imieniu PDT złożyłem wniosek o usprawiedliwienie jego jutrzejszej nieobecności na posiedzeniu Komisji ds. VAT, gdzie miało się odbyć dokończenie przesłuchania świadka. Tak jak już przed ostatnim przesłuchaniem sygnalizowałem Komisji w końcówce kadencji PDT jest b. zajęty.

 

 

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński powiedział, że taki scenariusz "był do przewidzenia". Poseł PiS  zaznaczył, że chciałby, by został wyznaczony jeszcze jeden termin przesłuchania b. premiera, jednak - jak zaznaczył - "decyzje o tym podejmie przewodniczący Marcin Horała". 

 

Dodał, że "poprzednie przesłuchanie trwało krótko, ponieważ pan premier nie miał za bardzo czasu". Jednocześnie - jak podkreślił - "mieliśmy zapewnienie zarówno pełnomocnika jak i premiera, że będą do dyspozycji. Dlatego komisja zgodziła się na skrócenie przesłuchania. - Teraz widać, że to był wybieg - powiedział Smoliński. Jego zdaniem wiedza premiera ma duże znaczenie przy pisaniu raportu komisji.

 

Komisja śledcza ds. VAT planowała przesłuchać przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska we wtorek 16 lipca.

 

Komisja śledcza ds. VAT

 

Ostatnie przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska miało miejsce w połowie czerwca. Był wówczas pytany m.in. o wyłudzenia VAT, o których wiedzę miały mieć służby przez niego kontrolowane oraz o działania uszczelniające ściągalność VAT wprowadzane przez koalicję PO-PSL.

 

Do tej pory komisja śledczą ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-96 Witold Modzelewski, a ostatnim - 9 lipca - był b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz.

 

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

msl/luq/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie