"Rz": w Polsce może dojść do spotkania prezydentów Ukrainy i USA

Polska
"Rz": w Polsce może dojść do spotkania prezydentów Ukrainy i USA
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent Ukrainy będzie gościem polskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zełenski stara się, by w czasie tej wizyty przeprowadzić rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na swoje ukraińskie źródła.

Wcześniej dziennik informował, że wizyta amerykańskiej głowy państwa w Polsce potrwa dwa dni. 

 

"1 września przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Najważniejszym gościem obchodów ma być amerykański prezydent Donald Trump. Dotąd jego przyjazd nie został oficjalnie potwierdzony, jednak z informacji »Rzeczpospolitej« wynika, że jest już pewny" - napisał dziennik.

 

"Wizyta potrwa dłużej, niż zakładano. Dotychczasowy plan przewidywał, że Trump przyleci i odleci tego samego dnia, czyli 1 września. To już jednak nieaktualne. Amerykański przywódca ma spędzić w Polsce dwa dni - od 31 sierpnia do 1 września" - podała gazeta. 

 

Dziennik pisze też, że program wizyty Trumpa ma być dopiero ustalony podczas spotkań roboczych.

 

Dwie części wizyty Trumpa

 

"Jednak już teraz wiadomo, że Trump najprawdopodobniej weźmie udział w obchodach rocznicowych w Warszawie, a nie na Westerplatte. Jego wizyta ma mieć dwie części: bilateralną i wielostronną, podczas której spotka się z większą grupą przywódców. Bardzo prawdopodobne jest to, że prezydent USA wyjedzie poza Warszawę, przykładowo do któregoś z miejsc, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze" - informuje "Rzeczpospolita".

 

W czwartek Kreml informował, że prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie. Wśród tematów były kwestie uregulowania konfliktu w Donbasie i działań na rzecz zwolnienia osób przetrzymywanych przez strony konfliktu.

msl/ "Rzeczpospolita", PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie