Rekordowe oszczędności włoskiego parlamentu. "To efekt cięć w dożywotnich emeryturach"

Świat
Rekordowe oszczędności włoskiego parlamentu. "To efekt cięć w dożywotnich emeryturach"
Pixabay/stux

Włoska Izba Deputowanych odda w tym roku do budżetu państwa 100 milionów euro, jakie zdołała zaoszczędzić. Jak wyjaśniło kierownictwo izby niższej parlamentu, to najwyższa suma, jaką zatrzymano w kasie dzięki polityce oszczędności.

Raport zaaprobowało prezydium izby, a 22 lipca zostanie on omówiony podczas jej obrad plenarnych.

 

Od 2013 roku Izba oddała łącznie do budżetu zaoszczędzonych 385 milionów euro. Suma ta stopniowo rośnie w ostatnich latach - zauważono.

Jak wynika z przedstawionych danych, o 1 punkt procentowy, czyli prawie 10 milionów euro, mniejsze będą od prognozowanych na ten rok łączne wydatki Izby Deputowanych, liczącej 630 parlamentarzystów. Według prognoz wyniosą one 959 milionów euro.

 

Dla porównania w 2011 roku wydatki te przekraczały 1,1 miliarda euro.

 

Mniej pracowników izby niższej

 

Na wzrost oszczędności wpłynęły przede wszystkim istotne cięcia w dożywotnich emeryturach dla byłych parlamentarzystów, uchwalone z inicjatywy współrządzącego Włochami Ruchu Pięciu Gwiazd.

 

Zredukowano także wydatki na pracowników izby niższej. Obecnie zatrudnionych jest tam 1000 osób personelu, podczas gdy w 2007 roku było ich 1800.

 

Parlament Włoch uchodzi za jeden z najbardziej kosztownych na świecie; zarówno pod względem pensji deputowanych i senatorów, sięgających 10 tysięcy euro miesięcznie, jak i jego utrzymania.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie