Szydło ponownie nie została szefową komisji zatrudnienia. Przegrała 19:34. Mazurek: vendetta

Świat
Szydło ponownie nie została szefową komisji zatrudnienia. Przegrała 19:34. Mazurek: vendetta
Polsat News

19:34 - takim wynikiem zakończyło się głosowanie, w którym wybierano szefa komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. Była polska premier została zgłoszona przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. - Odrzuciliśmy kandydata, który miał największe zaufanie społeczne - skomentował była minister Elżbieta Rafalska. Przypomniała, że Szydło w wyborach do PE poparło ponad 0,5 mln wyborców.

Była premier, europosłanka Beata Szydło (PiS) po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych Parlamencie Europejskim.

 

Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch europosłów.

 

Szydło: zawsze na sercu leżały mi te wartości  

 

- Jestem być może jedną z niewielu osób na tej sali, dla której wartości, te prawdziwe wartości europejskie, które tworzą naszą wspólnotę i z których nasza wspólnota wyrosła, są bardzo ważne. Zawsze w swojej pracy, czy to będąc premierem RP, czy pełniąc funkcję w lokalnych władzach w mojej gminie, czy będąc posłem na Sejm RP, czy też będąc tu w PE, kiedy miałam zaszczyt reprezentować w debacie mój kraj, Polskę, zawsze na sercu leżały mi te wartości - powiedziała Beata Szydło po ogłoszeniu wyników głosowania. 

 

Dlatego wyraziła zaniepokojenie, że wartości, które - jak podkreśliła - są ważne dla Europejczyków i budują wspólnotę - są w ten sposób łamane. - Mówię swoim głosem, ale mówię przede wszystkim głosem obywateli mojego kraju i tych 0,5 mln, którzy na mnie zagłosowali w tych wyborach, i pozostałych, którzy docenili pracę rządu, którym miałam zaszczyt kierować, w którym pracowałam i który przez ostatnie lata zrobił tak dużo dla nich dobrego - powiedziała.


Jak dodała, po poniedziałkowym głosowaniu wielu z obecnych na sali powinno zastanowić się, dlaczego w UE dochodzi do kryzysów, "skoro z taką łatwością mówicie państwo o kimś, kogo nie znacie, że nie szanuje wartości".

 

"Kolejne złamanie reguł i zasad przyzwoitości" 


"Kolejne złamanie reguł i zasad przyzwoitości" - skomentował wynik głosowania eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski. 

Wcześniej długo podawano, że kandydować na stanowisko miała była minister Elżbieta Rafalska. Jednak po godz. 19:00 poinformowano ostatecznie, że Szydło zdecydowała się kandydować. Decyzja w tej sprawie została podjęta na spotkaniu frakcji w PE w Strasburgu po godz. 19.

 

W ubiegłym tygodniu w tajnym głosowaniu komisja zatrudnienia odrzuciła kandydaturę Szydło na to stanowisko. Według źródeł PAP przeciwko Szydło głosowali socjaliści, liberałowie, Zieloni i frakcja GUE.

 

"Vendetta za utrącenie kandydatury Timmermansa"

 

- Vendetta za utrącenie kandydatury Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej dalej trwa - powiedziała dziennikarzom europosłanka Beata Mazurek (PiS) po poniedziałkowym głosowaniu.

 

- Głosowanie przełożone. Zobaczymy, jaka będzie decyzja naszej grupy. Naszą komisją rządzi establishment lewicowo-liberalny i takie są efekty dzisiejszego głosowania - zaznaczyła Mazurek.

 

Jak dodała, grupa nie chce dopuścić do sytuacji, by w komisji, która przypadła Europejskim Konserwatystom i Reformatorom (EKR), inne frakcje wskazywały, kto będzie przewodniczącym. - To jest sytuacja absurdalna i na pewno dla nas nie do przyjęcia - podkreśliła.


Pytana, jak zagłosuje frakcja EKR we wtorek w sprawie kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej KE, odpowiedziała, że to głosowanie będzie również tajne. - Skoro dzisiaj nie została dotrzymana umowa i na poprzednim głosowaniu umowa też nie została dotrzymana, jeśli chodzi o naszą grupę, to jutro też ta umowa nie musi być dotrzymana. Jak będzie, to zobaczymy. Jest ciekawie - wskazała.

 

"Jeśli zaproponują kolejnego kandydata z PiS, wynik głosowania będzie taki sam"

 

Europosłanka socjalistów, Holenderka Agnes Jongerius, która w poniedziałek prowadziła obrady komisji powiedziała po posiedzeniu, że jej zdaniem, jeśli PiS zaproponuje innego kandydata na stanowisko szefa komisji zatrudnienia, wynik będzie taki sam. Jongerius była wiceprzewodniczącą komisji zatrudnienia PE w poprzedniej kadencji PE.

 

Jak zaznaczyła, to niecodzienna sytuacja, że po dwóch głosowaniach komisja nie ma przewodniczącego. - To nie zdarza się często w PE. (…) Nie było zbyt roztropnym ze strony EKR, żeby wystawić tego samego kandydata w drugim głosowaniu. Jeśli naprawdę frakcja chce mieć przewodniczącego ze swojej grupy, mogli zaproponować kogoś innego z tej samej rodziny politycznej - zaznaczyła.

 

- Nie wiem, dlaczego oni (EKR - red.) chcieli mieć tę komisję. Mogli wybrać inną - zaznaczyła. Dodała, że komisja zatrudnienia jest ważną komisję, która zajmuje się ważnymi kwestiami, jak np. pracą nad regulacjami dotyczącymi pracowników delegowanych, którym sprzeciwił się polski rząd i ta kwestia była ważna podczas głosowania dla frakcji socjalistów.

 

Jak dodała, ciągle jest możliwe, że kandydat EKR zostanie szefem komisji zatrudnienia i spraw socjalnych. - Myślę, że jeśli zaproponują kolejnego kandydata z PiS, wynik głosowania będzie taki sam. (….) Myślę, że to nie zrobi różnicy - zaznaczyła.

zdr/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie