PiS ustalił "jedynki" w wyborach parlamentarnych. "Właściwie te listy są już gotowe"

Polska
PiS ustalił "jedynki" w wyborach parlamentarnych. "Właściwie te listy są już gotowe"
PAP/Andrzej Grygiel

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentuje "jedynki" na listach wyborczych ugrupowania na jesienne wybory parlamentarne - wynika z informacji w kierownictwie ugrupowania. Decyzje miały zapaść w mijającym tygodniu. - We wtorek odbyło się kierownictwo PiS, a dzień później spotkanie z liderami Solidarnej Polski i Porozumienia - poinformował jeden z polityków z kierownictwa PiS.

Dodał, że decyzje dotyczące kolejnych miejsc na listach jeszcze nie zapadły. - W przyszłym tygodniu zbierze się w tej sprawie Komitet Polityczny, ale raczej ostateczne decyzje jeszcze nie zapadną - zaznaczył polityk z kierownictwa PiS.

 

Szef sztabu wyborczego PiS, europoseł Joachim Brudziński mówił niedawno, że listy wyborcze zostaną przedstawione w "najszybszym możliwym terminie wynikającym z decyzji prezydenta Andrzeja Dudy".

 

- Właściwie te listy już są gotowe, muszą uzyskać jeszcze akceptację kierownictwa ugrupowania. Możliwe są jeszcze pewne korekty, ale będą to zapewne zmiany kosmetyczne - podkreślił.

 

Listami zajął się już Komitet Wykonawczy PiS

 

O pracach nad listami wyborczymi informował w połowie czerwca szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Według niego, listy miały być gotowe do końca czerwca, a za ich przygotowanie odpowiadali szefowie struktur okręgowych partii. W minionym tygodniu sprawą list zajmował się Komitet Wykonawczy PiS.

 

PiS tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego powołał nowy sztab wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu. Szefem sztabu został były minister spraw wewnętrznych i administracji, obecnie europoseł Joachim Brudziński.

 

Na wiceszefa sztabu powołano europosła Tomasza Porębę, który kierował kampaniami zarówno do PE, jak i wcześniej w wyborach samorządowych. Natomiast była premier, obecna europoseł Beata Szydło została szefową rady programowej sztabu wyborczego.

 

Większość obecnych parlamentarzystów z miejscami na listach

 

W połowie czerwca odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS, podczas którego decyzje w sprawie powołania sztabu wyborczego zostały przedstawione parlamentarzystom.

 

Według nieoficjalnych informacji, podczas posiedzenia padło zapewnienie ze strony Jarosława Kaczyńskiego, że większość obecnych parlamentarzystów otrzyma miejsca na listach w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się na jesieni.

 

Informację o terminie przedstawienia liderów list jako pierwszy podał portal 300polityka.pl.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie