Turkusowe "jezioro" kusi instagramowiczów. Elektrownia ostrzega: to wysypisko odpadów

Świat
Turkusowe "jezioro" kusi instagramowiczów. Elektrownia ostrzega: to wysypisko odpadów
Instagram/ maldives_nsk

Tropikalny kolor wody sprawił, że zdjęcia robią tam setki osób. Nazwany "Nowosybirskimi Malediwami" zbiornik Novosibirsk CHP-5 w rzeczywistości jest składowiskiem popiołów z pobliskiej elektrowni węglowej. Zarządzająca nią Siberian Generating Company zaapelowała: nie pływajcie tam.

Atrakcyjny odcień wody przyciągający użytkowników Instagrama, to wynik rozpuszczania się w niej soli wapnia i innych tlenków metali. Zanurzenie się w niej może wywołać reakcję alergiczną. Dodatkowo, z uwagi na grząski grunt, wchodzenie do zbiornika nie jest zalecane.

 

Lepiej tam nie przebywać

 

Choć według przeprowadzonych badań, woda nie posiada właściwości trujących, a radioaktywność mierzona jest przez niezależnych specjalistów, SGC, poprzez rosyjski portal społecznościowy, zwróciła się z prośbą o ograniczenie przebywania w okolicach zbiornika. Wyraźnie odradza robienie zdjęć w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

 

Nie wszyscy traktują to poważnie

 

Mimo wydanych ostrzeżeń, nie brakuje chętnych do robienia zdjęć. Na Instagramie powstał nawet profil maldives_nsk, na którym wciąż dodawane są nowe fotografie z okolicy zbiornika Novosibirsk CHP-5.

 

ac/luq/ BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie