Wyciek silnie trującego kwasu w Pruszczu Gdańskim. Pracownicy ewakuowani

Polska

71 pracowników firmy spedycyjnej w Pruszczu Gdańskim (Pomorskie) zostało w środę ewakuowanych po tym, jak z rozszczelnionego zbiornika wyciekło około 200 litrów silnie trującego kwasu fluorowodorowego. Straż pożarna przepompowała kwas do zastępczego pojemnika.

- 40-procentowy kwas wyciekł z pojemnika zawierającego około tysiąca litrów tej niebezpiecznej substancji - powiedział rzecznik prasowy pruszczańskiej straży pożarnej, Wojciech Wanat.

 

Strażacy wezwali do pomocy specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z Gdyni, dysponującą odpowiednimi szczelnymi ubraniami. Strażacy z tej grupy przepompowali rozlany kwas do zastępczego pojemnika.

 

Nikt nie ma obrażeń

 

Jak powiedział Wanat, w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Wyjaśnił, że na szczęście rozszczelnił się pojemnik stojący na wolnym powietrzu - na placu magazynowym, dzięki czemu trujące opary kwasu nie kumulowały się, jak to mogłoby mieć miejsce w zamkniętym pomieszczeniu.

Wanat poinformował, że działania straży już się zakończyły, a brało w nich udział osiem strażackich zastępów.

 

Kwas fluorowodorowy stosowany jest m.in. do trawienia szkła i produkcji freonów, jest on silnie trujący, kontakt z nim powoduje trudno gojące się rany.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie