Sasin: rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich 2023

Polska
Sasin: rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich 2023
PAP/Łukasz Gągulski

Rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich 2023. Traktujemy tą imprezę nie jako przedsięwzięcie regionalne, ale ogólnonarodowe - powiedział w czwartek w Krakowie wicepremier Jacek Sasin.

Sasin podkreślił, że Igrzyska Europejskie to "prestiżowe, duże przedsięwzięcie sportowe". -Polska jako kraj, który bardzo szybko się rozwija jest zainteresowana tym, żeby tego typu imprezy sportowe odbywały się w naszym kraju. Jesteśmy szczęśliwi, że udało się nam tę decyzję o organizacji tych Igrzysk uzyskać - powiedział wicepremier.

 

Dodał, że Kraków i Małopolska są "wizytówką Polski" i warto je pokazać nie tylko uczestnikom igrzysk, ale także kibicom. Przypomniał, że Kraków ominęły mecze piłkarskie EURO 2012 i wtedy był "pewien żal". - Chcemy to nadrobić - dodał Sasin. Zaznaczył, że Kraków ma doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń - jednym z nich były Światowe Dni Młodzieży 2016.

 

Lista rozgrywanych dyscyplin

 

Sasin zaznaczył, że na początek konieczne jest określenie wymiaru Igrzysk Europejskich m.in. ustalenie listy rozgrywanych dyscyplin, a w ślad za tym pójdą decyzje dotyczące inwestycji, kwestii organizacyjnych i finansowych.

 

Minister sportu i turystyki Witold Bańka powiedział, że lista dyscyplin powinna być gotowa do listopada, a prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki mówił, że kontrakt dotyczący organizacji Igrzysk "chcemy podpisać" na początku 2020 r. i Polska jako organizator zrobi wszystko, by te zmagania sportowe miały jak najwyższą rangę.

 

Wicepremier Sasin, minister sportu oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego spotkali się w czwartek z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim i z marszałkiem Małopolski Witoldem Kozłowskim.

 

Kraków gospodarzem

 

Rolę gospodarza igrzysk europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku, a za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga - zakończona 30 czerwca - w Mińsku.

 

W zakończonym kilkanaście dni temu wydarzeniu na Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów, którzy walczyli o medale w 23 dyscyplinach. W kilku można było wywalczyć kwalifikację do igrzysk w Tokio, w boksie mężczyzn i judo. Igrzyska miały też rangę mistrzostw Europy. Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji krajów.(PAP)

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie