Pikieta w obronie Tatarów krymskich w Moskwie. Co najmniej 55 osób zatrzymanych
Policja w Moskwie zatrzymała w czwartek 55 osób, które demonstrowały pod budynkiem Sądu Najwyższego w obronie Tatarów krymskich, skazanych za przynależność do Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir). Sąd rozpatruje apelację skazanych od ich wyroków.
Obrońcy praw człowieka powiadomili o co najmniej 55 zatrzymanych uczestnikach demonstracji. Wcześniej organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji, informowała o 42 zatrzymanych. Media niezależne podawały, że około 100 osób przyjechało z Krymu, by poprzeć Tatarów krymskich, których wyroki rozpatruje Sąd Najwyższy.
Do podobnej pikiety doszło w czwartek w Bachczysaraju - przekazała działaczka Lutfije Zadijewa.
Grupa nawołuje do obalenia prozachodnich i prorosyjskich rządów
Sąd Najwyższy rozpatruje apelacje złożone przez czterech Tatarów krymskich, których w grudniu 2018 roku sąd w Rostowie nad Donem skazał na kary od 9 do 17 lat więzienia. Sąd uznał, że brali oni udział w utworzeniu w Bachczysaraju komórki Partii Odrodzenia Islamskiego. Władze Rosji uznają ten ruch za organizację terrorystyczną. Oskarżeni nie przyznali się do winy; centrum obrony praw człowieka Stowarzyszenia Memoriał uznało ich za więźniów politycznych.
Outside the Supreme court building in Moscow where police detained over 50 Crimean Tatars. They came here in support of Crimean Tatars who are on trial on trumped up ‘terrorism’ charges. @hrw (video by @RomanTS1980) pic.twitter.com/7X1U4X5xv5
— Yulia Gorbunova (@yuliagorbunova_) 11 lipca 2019
Demonstracja w obronie skazanych odbyła się również w środę na moskiewskim Placu Czerwonym. Policja zatrzymała na niej siedem osób.
Na Ukrainie Partia Odrodzenia Islamskiego nie jest zakazana, w Rosji zaś Sąd Najwyższy zdelegalizował ją w 2003 roku. Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku rosyjski wymiar sprawiedliwości zaczął stawiać przedstawicielom Tatarów krymskich zarzuty o przynależność do tego ruchu. Mająca siedzibę w Londynie Partia Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir) zabiega o zjednoczenie muzułmanów - jak zaznacza - środkami pokojowymi, w jedno panislamskie państwo. Grupa ta nawołuje do obalenia prozachodnich rządów w krajach arabskich i prorosyjskich w Azji Centralnej.
Czytaj więcej