Będzie śledztwo w sprawie pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach na Podlasiu

Polska
Będzie śledztwo w sprawie pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach na Podlasiu
PAP/Artur Reszko

Będzie wszczęte śledztwo w sprawie okoliczności pożaru gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszynianach (Podlaskie) - poinformował w środę szef Prokuratury Rejonowej w Sokółce Artur Kuberski. Drewniany obiekt spłonął w nocy z poniedziałku na wtorek. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Nikt nie ucierpiał, straty materialne właściciele obiektu szacują na 1,5 mln zł.

Kruszyniany to miejsce kojarzone z mniejszością tatarską i społecznością polskich wyznawców islamu, których znaczną część stanowią właśnie Tatarzy.

 

Jest tam zabytkowy meczet i mizar - muzułmański cmentarz, od 2,5 roku działa również Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich, zbudowane przy wsparciu unijnym.

 

W gospodarstwie gościł książę Karol

 

Gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta zyskało popularność wśród turystów z kraju i zagranicy zwłaszcza po wizycie w Kruszynianach brytyjskiego następcy tronu księcia Karola, który w marcu 2010 roku odwiedził miejscowość, a w programie miał też degustację specjałów kuchni tatarskiej właśnie w Tatarskiej Jurcie.

 

Drewniany obiekt spłonął w nocy z poniedziałku na wtorek. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Nikt nie ucierpiał, straty materialne właściciele obiektu szacują na 1,5 mln zł.

 

W środę zebrane w sprawie materiały, m.in. protokoły oględzin z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, policja przekazała prokuraturze. Szef Prokuratury Rejonowej w Sokółce Artur Kuberski powiedział, że zostanie wszczęte śledztwo dotyczące tzw. sprowadzenia pożaru jako "zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach".

 

Chcą odbudować Tatarską Jurtę

 

Właściciele Tatarskiej Jurty chcą obiekt, który był ubezpieczony, odbudować. Spontanicznie ruszyły internetowe akcje zbiórki pieniędzy, organizowane przez społeczność polskich Tatarów i przyjaciół właścicieli.

 

We wtorek przedstawiciele muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach informowali o możliwości czasowego nieodpłatnego wykorzystywania przez poszkodowanych terenu i budynku Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich, które znajdują się nieopodal Tatarskiej Jurty.

 

Urząd marszałkowski sprawdza, czy i jak byłoby to możliwe od strony formalnej, ponieważ Centrum jest inwestycją z dofinansowaniem unijnym o konkretnym przeznaczeniu.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie