"Resort monitoruje sytuację". Rosyjskie MSZ o sprawie Denisa Lisowa

Świat
"Resort monitoruje sytuację". Rosyjskie MSZ o sprawie Denisa Lisowa
Polsat News

- Zajmujemy się bezpośrednio tą sprawą - powiedziała w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa o sprawie Rosjanina Denisa Lisowa, który uciekł wraz z córkami ze Szwecji do Polski i którego wydania domaga się Szwecja. - Będziemy się domagać zagwarantowania rosyjskim obywatelom legalnych praw i interesów - dodała Zacharowa.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oznajmiła, że resort monitoruje sytuację, podobnie jak inne przypadki, gdzie rosyjscy obywatele znajdują się za granicą w trudnej sytuacji.

 

"Rosyjska ambasada w Warszawie bierze aktywny udział w losach rodaków"


- Rosyjska ambasada w Warszawie bierze aktywny udział w losach rodaków, którzy znaleźli się w trudnym położeniu - oznajmiła, dodając, że misja dyplomatyczna działa w ścisłej koordynacji z rosyjskim MSZ oraz innymi zainteresowanymi resortami i instytucjami, zważywszy na fakt, że chodzi o niepełnoletnie dzieci.


- Zapewniono im tymczasowe schronienie, przywrócono utracone dokumenty osobiste, a najstarsza z córek rozpoczęła edukację w szkole średniej przy rosyjskiej misji dyplomatycznej. W razie konieczności członkom rodziny udzielana jest pomoc medyczna i inna - dodała.


W kwietniu Denis Lisow i jego trzy córki: 12-letnia Sofia, 6-letnia Serafina i 4-letnia Alisa przypłynęli do Polski promem ze Szwecji. Zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną na lotnisku w Warszawie, skąd chcieli się dostać do Rosji.

 

Szwedzi oskarżyli Lisowa o porwanie córek


Ojciec tłumaczył polskim służbom, że wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsza opieka socjalna we wrześniu 2017 roku odebrała mu je i umieściła w muzułmańskiej imigranckiej rodzinie zastępczej, po tym gdy jego żona w 2014 roku zachorowała na schizofrenię. Lisowowi przyznano w Szwecji cotygodniowe 6-godzinne widzenia z dziećmi. Mężczyzna nie mógł się pogodzić z decyzją szwedzkich urzędników i zdecydował się wywieźć dzieci.


Szwedzi oskarżyli Lisowa o porwanie córek i w maju wystawili za nim Europejski Nakaz Aresztowania.


Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w środę żądanie szwedzkich organów wymiaru sprawiedliwości o wydanie Lisowa na podstawie tego nakazu. - Wystawione w tej sprawie pismo narusza wolności, prawa człowieka i obywatela - wskazał w uzasadnieniu wyroku sędzia Dariusz Łubowski. Postanowienie nie jest prawomocne.

 

Sąd: został postawiony przez władze szwedzkie w sytuacji bez wyjścia


- Denis Lisow został postawiony przez władze szwedzkie w sytuacji bez wyjścia. Zostały mu odebrane dzieci, a jednocześnie postawiono mu warunki odzyskania dzieci niemożliwe do spełnienia, bo prawo stałego pobytu w Szwecji nie zostało mu przyznane - podkreślił sędzia. Zaznaczył też m.in., że szwedzkie władze nie zagwarantowały Rosjaninowi należnego prawa do kontaktu z dziećmi, bo wyznaczyły rodzinę zastępczą w znacznej odległości od jego miejsca zamieszkania.


- Działania władz szwedzkich w sposób bezwzględny nie respektowały wrażliwości dzieci pochodzących z europejskiej rodziny rosyjskiej. Wszczęcie postępowania karnego wobec ojca, który odzyskał swoje dzieci, zabierając je z całkowicie nieodpowiednich, godzących w ich dobro warunków z rodziny zastępczej, prowadzić może w przypadku wydania Denisa Lisowa władzom szwedzkim do pozbawienia go praw rodzicielskich i nieodwracalnej utraty dzieci - argumentował sąd.


Sędzia Łubowski wskazał, że w tej sprawie występuje "poważna, konkretna, realna obawa i bezpośrednia obawa naruszenia przez władze szwedzkie praw człowieka, a konkretnie art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela". - Przepis ten daje ochronę dla poszanowania prawa do życia prywatnego i rodzinnego - podkreślił.

 

"Nie można rozdzielać dzieci z rodzicem, który prawidłowo opiekuje się i nadzoruje swoją rodzinę"

 

Po ogłoszeniu decyzji sądu jeden z pełnomocników Rosjanina Babken Chanzadian powiedział, iż polski wymiar sprawiedliwości "pokazał, że wartości rodzinne, prawo ojca do dzieci, ażeby mogły być wychowane w rodzinie wraz z ojcem, było fundamentalnym prawem. Sąd jednoznacznie wskazał na art. 8 konwencji o Prawach człowieka, iż nie można rozdzielać dzieci z rodzicem, który prawidłowo opiekuje się i nadzoruje swoją rodzinę".

 

Poniżej rozmowa z Denisem Lisowem i jego pełnomocnikiem mecenasem Babken Khanzadyanem, którą tuż po ogłoszeniu wyroku przeprowadziła dziennikarka Polsat News Agnieszka Kuzyk.

 

  

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie