Niski stan wody w Odrze. Przeprawy promowe nieczynne

Polska
Niski stan wody w Odrze. Przeprawy promowe nieczynne
commons.wikimedia/Jan Skrodzki/CC BY-SA 4.0
Zdjęcie ilustracyjne

Z powodu niskiego stanu wody nieczynne są wszystkie cztery przeprawy promowe przez Odrę w woj. lubuskim. Chodzi o promy zlokalizowane w ciągu dróg wojewódzkich w Połęcku, Brodach, Pomorsku i Milsku.

Jak poinformował dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze Paweł Tonder zamknięcie promów oznacza dla kierowców konieczność korzystania z mostów, co niejednokrotnie znacząco wydłuża podróż, szczególnie jeśli chodzi o ruch lokalny.

 

Brak możliwości korzystania z promów jest także utrudnieniem dla rolników z nadodrzańskich miejscowości.

 

Prognozy mówią o dalszych spadkach

 

- Jeszcze wczoraj pływał prom w Połęcku, ale i on musiał stanąć, gdyż woda opadła poniżej poziomów minimalnych określonych w dokumentach zatwierdzonych przez Urząd Żeglugi Śródlądowej. Trzy pozostałe (przeprawy - red.) są nieczynne od kilku dni - powiedział Tonder i dodał, że na razie prognozy hydrologiczne nie są korzystne i nie wiadomo, kiedy przeprawy promowe ponownie zostaną uruchomione.

 

Zgodnie z danymi IMGW Odra na swoim środkowym odcinku w woj. lubuskim utrzymuje się w strefie dolnych stanów niskich.

 

Dla przykładu we wtorek w Nowej Soli jej stan wynosił 99 cm, w Połęcku zaledwie 38 cm, a w Słubicach - 100 cm. Prognozy na najbliższe dni mówią o dalszych spadkach poziomu wody.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie