Susza rolnicza zwiększyła zasięg. Niedobory wody na terenach 14 województw

Biznes
Susza rolnicza zwiększyła zasięg. Niedobory wody na terenach 14 województw
Polsat News

Utrzymująca się na terenie Polski susza rolnicza zwiększyła zasięg. Liczba województw objętych niedoborami wody wzrosła do 14 z 10 raportowanych w poprzednim okresie - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG).

W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 670 gmin, w których występuje susza. Odnotowano ją w 14 województwach na powierzchni 28,09 proc. gruntów ornych.

 

Czternaście regionów wysycha

 

Jak poinformowano, susza rolnicza występuje na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

 

Instytut informuje, że największy deficyt wody w okresie od 1 maja do 30 czerwca zanotowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Niedobór  wynosił tam od 230 mm do 239 mm.

 

Duży deficyt wody, bo od 160 do 230 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego. Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 110 do 160 mm.

 

Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące powyżej 110 mm.

 

Wszystkie uprawy dotknięte suszą 

 

Według IUNG suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw: zboża jare, ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniaki i chmiel.

 

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1219 gminach Polski, co stanowi 49,21 proc. gmin kraju.

zdr/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze