Łódź wypłynęła z Libii w kierunku brzegów europejskich. Z morza wyłowiono zwłoki 14 migrantów

Świat
Łódź wypłynęła z Libii w kierunku brzegów europejskich. Z morza wyłowiono zwłoki 14 migrantów
AP

Tunezyjska Straż Przybrzeżna wydobyła w sobotę z morza zwłoki 14 migrantów, którzy ponieśłi śmierć kiedy łódź, którą podróżowali do Europy zatonęła. Na pokładzie znajdowało się ponad 80 osób - poinformował tunezyjski Czerwony Pólksiężyc.

Według ONZ-towskiej agencji ds. uchodźców UNHCR, tunezyjscy rybacy uratowali 4 osoby, ale jedna z nich zmarła później w szpitalu. Przypuszcza się, że wszystkie pozostałe osoby utonęły.

 

Łódź wypłynęła w kierunku brzegów europejskich z sąsiedniej Libii z migrantami z krajów afrykańskich na pokładzie.

 

W maju u wybrzeży Tunezji doszło do podobnej tragedii - utonęło wówczas 65 osób.

 

Z zachodnich wybrzeży Libi wyrusza większość migrantów z Afryki zmierzających do Europy.

 

Gangi przemytników

 

W ostatnim okresie ich liczba spadła głównie w rezultacie podejmowanych przez Włochy i inne państwa działań mających na celu rozbicie gangów przemytników zajmujących się transportem migrantów. Włosi wspierają również libijską Straż Przybrzeżną.

 

Ocenia się że chociaż trwające w Libii walki wewnętrzne utrudniają sytuację przemytników, ale z drugiej strony wzrasta prawdopodobieństwo, że Libijczycy również zaczną masowo uciekać z kraju.

 

Libijczycy zatrzymani na morzu przez libijską Straż Przybrzeżną są rutynowo transportowani z powrotem do Libii i zatrzymywani w zamkniętych ośrodkach, w których przetrzymywani są nawet przez kilka lat.

 

Jeden z takich ośrodków w pobliżu Trypolisu został niedawno zbombardowany przez lotnictwo. W nalocie zginęły co najmniej 53 osoby.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie