Migranci uprowadzili tankowiec na Morzu Śródziemnym. Do akcji wkroczyła marynarka wojenna

Świat

Maltańska marynarka wojenna poinformowała w czwartek rano, że przejęła kontrolę nad tankowcem, który wcześniej został uprowadzony przez migrantów na Morzu Śródziemnym. Przed południem statek zawinął do portu w la Valletcie, stolicy Malty.

Władze Malty i Włoch poinformowały, że około 6 mil od wybrzeży Libii migranci uprowadzili tankowiec, który uratował ich we wtorek wieczorem na Morzu Śródziemnym i zmusili załogę, by skierowała jednostkę w stronę Europy. 

 

 

Maltańska wojskowa łódź patrolowa zatrzymała statek przed wpłynięciem na wody maltańskie, a specjalny zespół operacyjny został wysłany na pokład tankowca i go zabezpieczył - poinformowały w czwartek siły zbrojne Malty (AFM). Zespół był wspierany przez dwie szybkie jednostki przechwytujące, łódź patrolową oraz śmigłowiec.

 

Premier Malty Joseph Muscat napisał na Twitterze, że maltańskie siły zbrojne przeprowadziły "newralgiczną operację na pełnym morzu". Podkreślił, że jego kraj, choć niewielki, "nie uchyla się od odpowiedzialności". Zobowiązał się do przestrzegania międzynarodowych zasad.

 

 

Po wpłynięciu do portu w la Valletcie, maltańska policja zatrzymała czterech mężczyzn, a pozostali migranci zostali wysadzeni na ląd, gdzie czekały już na nich autokary - powiedział świadek, na którego powołuje się Reuters. AP pisze, że na wybrzeżu czekały wozy policyjne, które zabrały migrantów na przesłuchania. 

 

Szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini poinformował, że turecki tankowiec El Hiblu 1 uratował około 120 migrantów. Uprowadzenie statku nazwał pierwszym aktem piractwa w wykonaniu migrantów na pełnym morzu. Podkreślił, że Włochy nie otworzą swoich portów dla "przestępców, którzy dopuścili się aktu piractwa".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie