Exit poll: liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja wygrała przedterminowe wybory w Grecji

Świat
Exit poll: liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja wygrała przedterminowe wybory w Grecji
Kyriakos Micotakis, fot. PAP/EPA/ALEXANDROS VLACHOS

Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji, a rządząca od 2015 r. Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) zajęła drugie miejsce - wynika z badań exit poll, przeprowadzonych przez prywatne stacje telewizyjne.

Będące do tej pory w opozycji ugrupowanie poparło według exit poll ok. 38-42 proc. głosujących. ND, jak wynika z badań, zdobędzie ok. 155-167 miejsc w 300-osobowym parlamencie, co pozwoli jej na samodzielne sprawowanie władzy.

 

Liderem ND, obiecującej zmęczonym wieloletnim kryzysem ekonomicznym Grekom więcej miejsc pracy i przyciągnięcie zagranicznych inwestycji, jest 51-letni Kyriakos Micotakis, syn byłego premiera i brat byłej minister spraw zagranicznych.

 

Rządząca od 2015 r. Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 26,5-30,5 proc.

 

- To jawne zwycięstwo Nowej Demokracji. Poczekamy i zobaczymy, jak to wykorzystają - powiedział państwowej telewizji Panos Skurletis z Syrizy.

 

- Grecja dała znać Europie, że to czas na zostawienie za sobą populizmu - wskazała z kolei Anna Michelle Asimakopulu z Nowej Demokracji.

 

Wybory pierwotnie miały się odbyć w październiku tego roku, ale zostały zwołane wcześniej przez premiera Aleksisa Ciprasa, po tym gdy jego partia Syriza przegrała z ND w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dla 44-letniego Ciprasa miały być sprawdzianem, czy jego polityka, żonglująca między drastycznymi oszczędnościami budżetowymi narzuconymi Grecji przez tzw. trojkę (Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy) w zamian za pożyczki w wysokości 256 miliardów euro a wysiłkami zmierzającymi w kierunku poprawy losu tych najbardziej potrzebujących, ma w dalszym ciągu poparcie jego tradycyjnych zwolenników.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze