Prokuratura Krajowa: żaden z nowych dowodów nie świadczy bezpośrednio o braku winy Kraski

Polska

Do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego w Szczecinie, w którym zmieniono wniosek ws. skazanego ponad 18 lat temu na dożywocie Arkadiusza Kraski i zwrócono się o przekazanie sprawy do pierwszej instancji zamiast uniewinnienia - poinformował zespół prasowy tego sądu.

- Na podstawie informacji uzyskanych w Wydziale V Izby Karnej uprzejmie informuję, że do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego w Szczecinie, datowane na 3 lipca br., w którym zmieniony został pierwotny wniosek o wznowienie postępowania w sprawie w zakresie wniosku końcowego co do orzeczenia następczego - powiedziała w piątek Martyna Łuczak z zespołu prasowego SN. Jak dodała, w piśmie tym prokurator - zamiast uniewinnienia - wnioskuje o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.

 

Łuczak zaznaczyła, że kwestia wznowienia postępowania dotyczącego Kraski i ewentualnego uchylenia wyroków go skazujących zostanie rozpoznana przez SN "tak jak było to zaplanowane wcześniej", czyli we wtorek 9 lipca o godz. 11.30.

 

"Ogromne zaskoczenie"

 

Obrońca Kraski, mec. Michał Kałużny zapewnił, że konsekwentnie będzie wnosił przed Sądem Najwyższym o uniewinnienie swojego klienta. Dodał, że cofnięcie przez prokuraturę wniosku w zakresie uniewinnienia to dla niego "ogromne zaskoczenie".

 

Na początku maja Sąd Najwyższy wstrzymał wykonywanie wyroku z 2001 r. wobec Kraski, a mężczyzna wyszedł na wolność. Obrońca skazanego i prokurator o wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku w tej sprawie zawnioskowali w kwietniu. Było to skutkiem wniesionego wcześniej - 7 marca br. - wniosku prokuratora o wznowienie postępowania i następnie uniewinnienie skazanego od przypisanych mu czynów.

 

Jak informował Sąd Najwyższy po podjęciu decyzji o wstrzymaniu wykonywania wyroku "w niniejszej sprawie zachodzi obecnie wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie - w wyniku rozpoznania wniosku prokuratora - do uchylenia wyroków sądów I oraz II instancji, czego domaga się prokurator".

 

- Po lekturze wniosku złożonego przez prokuraturę (w marcu br.) nie powinno być wątpliwości, że Kraska nie popełnił czynu, za który został skazany. Taka zmiana może budzić wątpliwości - powiedział w piątek mec. Kałużny odnosząc się do modyfikacji stanowiska prokuratury.

 

Stanowisko Prokuratury Krajowej

 

Dowody, wskazujące na nieprawidłowości w przeprowadzeniu niektórych czynności śledczych przez funkcjonariuszy policji, nie świadczą o niewinności skazanego. Żaden z nowych dowodów nie świadczy bezpośrednio o braku winy Arkadiusza Kraski - oświadczyła w piątek Prokuratura Krajowa.

 

Rzeczniczka PK prok. Ewa Bialik w oświadczeniu w tej sprawie zaznaczyła, że "z dokonanej przez PK analizy wynika, że podjęte ustalenia nie podważają kluczowych dowodów, które były podstawą wyroku skazującego Kraskę na dożywotnie więzienie". "Nie podważają w szczególności zeznań kilkorga świadków, którzy jednoznacznie rozpoznali Kraskę jako osobę strzelającą z broni palnej do ofiar przestępstwa. Wiarygodność tych zeznań potwierdzają zapisy monitoringu wideo ze stacji benzynowej, na której doszło do morderstwa" - dodała prokurator. 

 

"W ocenie PK dowody, wskazujące na nieprawidłowości w przeprowadzeniu niektórych czynności śledczych przez funkcjonariuszy policji, nie wskazują o niewinności skazanego. Żaden z nowych dowodów nie świadczy bezpośrednio o braku winy Kraski" - zaznaczyła prok. Bialik.

 

Skazany na dożywocie 

 

Arkadiusz Kraska 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo w Szczecinie we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

 

Do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi - od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.

 

Wniosek o wznowienie sprawy i uniewinnienie Kraski złożyła Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Według mediów, we wniosku tym wskazywano, że podczas śledztwa mogło dojść do popełnienia przestępstwa m.in. preparowania dowodów i mataczenia - co wpłynęło na orzeczenie sądu.

 

Sąd Najwyższy 6 maja br. wstrzymał wykonywanie kary wobec Arkadiusza Kraski. Mężczyzna po 18 latach wyszedł na wolność, aby oczekiwać na rozstrzygnięcie wniosku o wznowienie jego postępowania i uniewinnienie.

 

O wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku w tej sprawie wnieśli 12 kwietnia br. obrońca skazanego i prokurator. Było to skutkiem wniesionego wcześniej - 7 marca br. - wniosku prokuratora o wznowienie postępowania i uniewinnienie skazanego od przypisanych mu czynów.

pgo/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie