100 tys. złotych dla rodziców sześcioraczków. Czek przekazali przedstawiciele województwa

Polska
100 tys. złotych dla rodziców sześcioraczków. Czek przekazali przedstawiciele województwa
Polsat News

Symboliczny czek na 100 tys. zł przekazali rodzicom sześcioraczków w piątek w Tylmanowej przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego. Złożyli im też gratulacje.

Pieniądze zostaną rodzinie wypłacone jednorazowo. O takim wsparciu finansowym zdecydowali w czerwcu małopolscy radni. Symboliczny czek rodzina odebrała w piątek w Tylmanowej od marszałka Witolda Kozłowskiego i członkini zarządu województwa Marty Malec-Lech.

 

"Ich stan jest dobry, oddychają samodzielnie"

 

Zgodnie z zapowiedziami województwo zamierza systematycznie wspierać rodzinę w formie innej niż finansowa. - Jaka to będzie forma - to jeszcze ustalamy z rodziną. Chcemy, aby mieli wszystko, czego potrzebują - powiedział w piątek kierownik biura prasowego urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki.

 

Z kolei marszałek Kozłowski podkreślił, że przyjście sześcioraczków na świat było "niezwykłym wydarzeniem". Przypomniał, że w Małopolsce jest tradycją, że pierwsze bliźnięta urodzone w każdym kolejnym roku kalendarzowym otrzymują wsparcie województwa.

 

Sześcioraczki przebywają w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Ich stan jest dobry, oddychają samodzielnie, przybierają na wadze. Jak powiedziała w piątek rzecznik szpitala Maria Włodkowska, dzieci będą wypisywane nie wcześniej niż końcem lipca, początkiem sierpnia - wówczas do domu pojechać może troje niemowląt. Ważą one obecnie od 1500 g do 2000 g. Po urodzeniu ważyły od 890 g do 1300 g.

 

Samochód, wynajęte mieszkanie

 

Sześcioraczki: Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela urodziły się 20 maja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Ciążę lekarze rozwiązali w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie.

 

Rodzina otrzymała wsparcie od różnych instytucji, firm i osób prywatnych. Premier Mateusz Morawiecki wręczył rodzicom kluczyki do samochodu - dziewięcioosobowego volkswagena transportera. Miasto Kraków wynajęło rodzicom mieszkanie, żeby mogli spokojnie odwiedzać dzieci w szpitalu. W ramach pomocy sześcioraczkom przekazywane były także kosmetyki dziecięce, łóżeczka i inne meble, obuwie, foteliki samochodowe i pieluchy.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie