Poznań: chory na wściekliznę nietoperz ugryzł człowieka. Wyznaczono zagrożone obszary

Polska

W parku Wilsona w Poznaniu znaleziono martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka. Zwierzę chorowało na wściekliznę - poinformował poznański magistrat. Mieszkańcy są proszeni o zachowanie ostrożności i stosowanie się do wytycznych powiatowego lekarza weterynarii. Wystąpieniem choroby zagrożonych jest sześć dzielnic. Obowiązuje w nich zakaz wyprowadzania nieszczepionych psów.

Urząd Miasta Poznania podał, że martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka, znaleziono w poznańskim parku Wilsona. Nietoperz ugryzł opiekuna w lecznicy, który go karmił. - Pracownikowi została udzielona niezbędna pomoc. Jest w kontakcie z lekarzem - poinformował Radosław Dzięciołowski, z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra.

 

Nietoperz chorował na wściekliznę

 

"Po dokonaniu badań okazało się, że zwierzę chorowało na wściekliznę. Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności i stosowanie się do wytycznych powiatowego lekarza weterynarii" - ostrzegł magistrat.

 

Jako ognisko wścieklizny wyznaczono park Wilsona. Służby miejskie odgrodziły taśmą zabezpieczającą obszar parku, na ktorym znaleziony został martwy nietoperz.

 

Powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wyznaczył obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt. Obszar ten obejmuje centrum miasta, a także m.in. dzielnice Łazarz, Jeżyce, Winogrady, Wilda, Rataje i Górczyn. Na tym terenie umieszczono tablice informacyjne z wytycznymi, do których należy się stosować.

 

Śmiertelna choroba

 

- Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, w związku z tym jest to bardzo poważna sytuacja - powiedział powiatowy lekarz weterynarii Grzegorz Wegiera.

 

- Taki nietoperz to jest zwierzę, które może być na przykład zjedzone, czy przez psa, czy przez kota - wyjaśnił Przemysła Szwajkowski, dyrektor poznańskiej palmiarni.

 

- Do tego aby zarazić się od jakiegoś stworzenia wścieklizną konieczne jest, aby ono ugryzło nas do krwi albo ewentualnie polizało nas po świeżym skaleczeniu - dodał dr Maciej Fuszara, biolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

Zakaz wyprowadzania nieszczepionych psów

 

"Na obszarze zagrożonym zakazuje się: organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego" - podano w komunikacie.

 

W obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby nakazuje się ponadto poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie mają ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.

 

Wytyczne powiatowego lekarza weterynarii będą obowiązywały do odwołania, a do ich przestrzegania są zobowiązani nie tylko mieszkańcy, ale także wszystkie inne osoby przebywające na zagrożonym terenie.

 

W razie znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego na obszarze zagrożenia nie należy go dotykać i zgłosić znalezisko oficerowi dyżurnemu Straży Miejskiej Miasta Poznania pod numerem telefonu 986.

 

  

hlk/pgo/luq/ PAP, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze