"Polski rząd szykanuje sędziów i prokuratorów". Raport Amnesty International

Świat
"Polski rząd szykanuje sędziów i prokuratorów". Raport Amnesty International
Pixabay/WilliamCho

W najnowszym raporcie Amnesty International szczegółowo udokumentowano, w jaki sposób polski rząd "niszczy niezależność sądów". Zdaniem autorów raportu "sędziowie i prokuratorzy broniący praw człowieka są szykanowani i dostają pogróżki".

Nowy raport pozarządowej organizacji Amnesty International pt. "Polska: Wolne Sądy, Wolni Ludzie" udowadnia, że polski rząd szykanuje sędziów i prokuratorów, którzy opowiadają się za niezależnością polskiego wymiaru sprawiedliwości.


Raport wykazuje, że przeciwko nim wdrażane są postępowania dyscyplinarne, są oni celem pogróżek i szykanowania w pracy i w mediach społecznościowych.


Dokument powstał na podstawie dokumentacji gromadzonej od marca 2017 do maja 2019 roku.

 

"Jasny cel torpedowania niezależności sądów"

 

Pracownicy AI rozmawiali z sędziami, prokuratorami, adwokatami, działaczami praw człowieka i izbą, przed którą toczą się postępowania dyscyplinarne. Na tej podstawie w dokumencie szczegółowo przeanalizowano 10 postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom i prokuratorom.


Analizie poddano także dokumenty związane z tymi postępowaniami.


- Od końca 2015 roku polski rząd uchwalił cały szereg ustaw i przedsięwzięć, które mają jasny cel torpedowania niezależności sądów. Nominacje sędziów są upolitycznione. Minister sprawiedliwości ma prawo nominować prezesów i wiceprezesów sądów. Szereg sędziów Sądu Najwyższego zostało wysłanych na przymusowe emerytury - wylicza Nicolas Meier, ekspert do spraw Polski w niemieckiej sekcji Amnesty International.

 

Stają się celem pogróżek i szykan

 

Autorzy podnoszą w raporcie przypadki wdrażania postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom, którzy się na takie działania rządu oraz wymieniają krytycznych sędziów i prokuratorów, którzy zarówno w pracy jak i poprzez media społecznościowe stają się celem pogróżek i szykan. Niektórzy z nich nawet przez kilka lat mają otrzymywać pełne nienawiści e-maile i pogróżki lub są publicznie atakowani, chociażby z anonimowych kont twitterowych.


Raport podaje przykład jednego z takich kont, na którym kilkakrotnie pojawiały się tajne informacje, co zdaniem autorów pozwala przypuszczać, że konto ma powiązania z rządem.

 

Autorzy raportu wzywają polski rząd, aby przywrócił niezależność sądów i jej przestrzegał. Nicolas Meier domaga się także w imieniu AI, by natychmiast umorzone zostały postępowania dyscyplinarne wdrożone przeciwko sędziom i prokuratorom ze względu na ich orzeczenia lub ze względu na to, że skorzystali z prawa do swobodnego głoszenia poglądów.

 

"Polski rząd narusza w oczywisty sposób zasady UE"


"Swoim postępowaniem polski rząd narusza w oczywisty sposób zasady Unii Europejskiej w zakresie praw człowieka i praworządności. Inne państwa Unii Europejskiej, w tym Niemcy, powinny wezwać polski rząd do przestrzegania tych podstawowych wartości" – apeluje AI w swoim raporcie.

grz/ "Deutsche Welle", polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze