Polacy nie chcą, by Kaczyński był premierem. Inaczej myślą politycy PiS

Polska
Polacy nie chcą, by Kaczyński był premierem. Inaczej myślą politycy PiS
Polsat News

Ważni politycy PiS chcieliby, aby Jarosław Kaczyński po wygranych na jesieni wyborach został premierem. Jednak Polacy nie widzą prezesa w roli szefa rządu. Tak uważa ponad połowa badanych - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster. Natomiast z badania IBRIS wynikło, że zdecydowana większość wyborców PiS nadal chce Mateusza Morawieckiego na fotelu szefa rządu.

"Obecne sondaże nie pozostawiają złudzeń - zwycięstwo PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych wydaje się nieuniknione" - zauważył "Super Expressu" na podstawie sondażu Pollster.

 

"Jeśli tak się stanie, wszyscy zachodzą w głowę, czy Jarosław Kaczyński po kilkunastu latach raz jeszcze się skusi i ponownie obejmie tekę szefa rządu. Jedno jest pewne. Na tym stanowisku widzieliby go ważni politycy PiS" - stwierdził dziennik.

 

"Kaczyński jako premier to koniec rządu PiS"

 

- Chciałbym, żeby Jarosław Kaczyński został premierem. Wszystko zależy jednak od sytuacji politycznej na jesieni. Na pewno prezes PiS były świetnym szefem rządu - przyznał europoseł Adam Bielan, były wicemarszałek Senatu.

 

Europoseł Ryszard Czarnecki ocenił, że Jarosław Kaczyński "byłby bardzo dobrym premierem". - Ale najpierw wygrajmy wybory - zaznaczył.

 

"Super Express" zaznaczył, że "wśród Polaków Kaczyński nie ma już tak dobrych notowań", gdyż większość badanych w sondażu dla gazety nie chce, aby po wygranych przez PiS wyborach Jarosław Kaczyński został szefem rządu. Tak uważa 57 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 23 proc. ankietowanych.

 

- Kaczyński jako premier byłby sprawny, ale Kaczyński jako premier to też szybki koniec rządu PiS. Pamiętajmy, że prezes PiS ma bardzo negatywne notowania w sondażach. Z punktu widzenia interesu PiS dobrze byłoby nie przerywać dobrej passy, a tę jak widać gwarantuje obecny premier, czyli Mateusz Morawiecki - powiedział "SE" politolog prof. Kazimierz Kik.

 

"Elektorat PiS jest zdecydowany"

 

W innym sondażu IBRiS zapytał badanych, kogo widzieliby w fotelu szefa rządu po wyborach. Aż 35,6 proc. respondentów nie wiedziało, kogo wskazać - poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita".

 

"Elektorat PiS jest zdecydowany i w 90 proc. wskazuje na Mateusza Morawieckiego. Elektorat opozycji - a przede wszystkim PO - wciąż poszukuje kandydatów i ma kłopoty z określeniem, kto powinien być szefem rządu. Grzegorza Schetynę wskazało 16 proc. wyborców PO z 2015 r." - podał dziennik.

 

Gazeta wyjaśniła, że badanie miało dwa warianty: wskazania spontaniczne i lista nazwisk proponowana przez ankietera.

 

"Najbardziej zmienia się w nich pozycja Władysława Kosiniaka-Kamysza. Prezes PSL sam z siebie nie przychodzi wyborcom do głowy często, ale jego szanse rosną, gdy jest przez kogoś proponowany na szefa rządu" - napisano.

 

Sondaż dla "Super Expressu" zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 26-27 czerwca 2019 roku na próbie 1049 dorosłych Polaków.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie