Europarlament ogłosił skład komisji. Zalewska w ochronie środowiska i zdrowiu, Szydło w zatrudnieniu

Świat
Europarlament ogłosił skład komisji. Zalewska w ochronie środowiska i zdrowiu, Szydło w zatrudnieniu
Polsat News

Polscy europosłowie najliczniej zapisali się do komisji spraw zagranicznych, komisji środowiska oraz komisji transportu. Parlament Europejski ogłosił w czwartek listę deputowanych, którzy znaleźli się w 20 nowych komisjach.

Drugą największą komisją w PE będzie komisja spraw zagranicznych. Zasiądzie w niej 71 eurodeputowanych, w tym sześcioro z Polski. Będą to: Radosław Sikorski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), Anna Fotyga (PiS), Karol Karski (PiS), Jacek-Saryusz Wolski (PiS) i Witold Waszczykowski (PiS).

 

W komisji ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności znalazł się Bartosz Arłukowicz (PO), Adam Jarubas (PSL), Ewa Kopacz (PO), a także Joanna Kopcińska (PiS) i Anna Zalewska (PiS).

 

Taka sama liczba eurodeputowanych z Polski znalazła się w komisji transportu i turystyki, która ma 49 członków. Zasiądą w niej Bogusław Liberadzki (SLD), Tomasz Poręba (PiS), Kosma Złotowski (PiS) oraz Magdalena Adamowicz (PO), Elżbieta Łukacijewska (PO).

 

Licząca 68 eurodeputowanych komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych przyciągnęła Andrzeja Halickiego (PO), Joachima Brudzińskiego, Patryka Jakiego i Jadwigę Wiśniewską (cała trójka z PiS).

 

Biedroń w komisji budżetowej

 

W ważnej z perspektywy Polski komisji zatrudnienia i spraw socjalnych znalazły się Elżbieta Rafalska oraz Beata Szydło (obie z PiS) oraz Jarosław Duda (PO). Do komisji rolnictwa i rozwoju wsi (48 członków) zapisali się Jarosław Kalinowski (PSL) oraz Krzysztof Jurgiel (PiS), natomiast do komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów (45 członków) - Róża Thun (PO), Leszek Miller (SLD), Adam Bielan (PiS) i Beata Mazurek (PiS).

 

W komisji budżetowej (41 członków) zasiądą: Janusz Lewandowski (PO), Jan Olbrycht (PO), Robert Biedroń (Wiosna) oraz Zbigniew Kuźmiuk i Bogdan Rzońca (obaj z PiS), do komisji kontroli budżetowej trafili Ryszard Czarnecki oraz Ryszard Legutko (obaj z PiS). W komisji gospodarczej i monetarnej znaleźli się Danuta Huebner (PO), Marek Belka (SLD) oraz Legutko.

 

W komisji rozwoju regionalnego (43 członków) będą pracować Krzysztof Hetman (PSL), Elżbieta Kruk (PiS) oraz Andżelika Możdżanowska (PiS). Do 26-osobowej komisji rozwoju trafili Beata Kempa (PiS) i Ryszard Czarnecki (PiS). W komisji handlu międzynarodowego wśród 41 członków jest Danuta Huebner (PO). W 28-osobowej komisji rybołówstwa nie znalazł się żaden Polak, podobnie jak w 25-osobowej komisji prawnej.

 

Podkomisja ds. praw człowieka: Czarnecki, Karski, Waszczykowski

 

Do komisji kultury (31 członków) należy Tomasz Frankowski (PO) oraz Legutko, który znalazł się też jako jedyny Polak w komisji ds. konstytucyjnych.

 

W komisji praw kobiet i równouprawnienia będą pracować: Elżbieta Łukacijewska, Biedroń, Rafalska i Możdżanowska. Do komisji petycji zapisali się Złotowski i Ryszard Czarnecki.

 

Ten ostatni wraz z Waszczykowskim i Karskim znaleźli się też w podkomisji ds. praw człowieka, a w podkomisji bezpieczeństwa i obrony znaleźli się Sikorski, Fotyga i Waszczykowski.

 

Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego skład komisji parlamentarnych oraz podkomisji powinien możliwie najwierniej odzwierciedlać skład PE. Grupy polityczne i posłowie niezrzeszeni ustalają między sobą, kogo powołać do każdej komisji i podkomisji. Grupy polityczne nie mogą wymieniać się miejscami między sobą.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie