Kuglarze opanują Lublin. Nadchodzi jubileuszowy Carnaval Sztukmistrzów

Kultura
Kuglarze opanują Lublin. Nadchodzi jubileuszowy Carnaval Sztukmistrzów
Carnaval Sztukmistrzów

Ponad sto spektakli i pokazów będzie można zobaczyć na ulicach Lublina podczas Carnavalu Sztukmistrzów w dniach 25-28 lipca. Publiczności zaprezentują się akrobaci, kuglarze, iluzjoniści, żonglerzy i klauni z różnych krajów.

Będzie to jubileuszowa 10. edycja Carnavalu Sztukmistrzów. Festiwal stał się flagową imprezą kulturalną Lublina, podniósł atrakcyjność turystyczną miasta, przyciągnął dotychczas łącznie już ponad milion widzów - mówili organizatorzy w czwartek, podczas konferencji prasowej.

 

- Carnaval Sztukmistrzów sprawił, że postrzeganie naszego miasta w Polsce z perspektywy osób przyjeżdżających, ale i samych mieszkańców radykalnie się zmieniło. Przyzwyczailiśmy się do obecności tej imprezy jakby była od zawsze w mieście, nie wyobrażamy sobie bez niej Lublina - powiedział zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta, Tomasz Rakowski.

 

Carnaval Sztukmistrzów jest imprezą popularyzującą sztukę nowego cyrku, w którym profesjonaliści z całego świata wykorzystują dyscypliny cyrkowe i kuglarskie jako język opowiadania różnych historii. Artyści prezentują swoje umiejętności głównie na ulicach, scenach plenerowych, często w przedstawienia angażowani są widzowie.

 

Sztuka francuska

 

W tym roku główna atrakcją ma być występ dwu połączonych francuskich grup: Les Lendemains i Les Philebulistes. Pokażą one widowisko wypełnione akrobacjami i ewolucjami na wysoko zawieszonych trapezach. Artyści chcą tak opowiedzieć historię dyktatora piszącego przemówienie i wspominającego przy tej okazji swoją karierę polityczną.

 

Inna francuska grupa cyrkowa, Cie Basinga zaprezentuje spektakl wykorzystujący klasyczną cyrkową sztukę chodzenia po wysoko rozpiętej linie. Jedna z artystek ma też chodzić po odciągach mocujących linę, wciągać do współpracy widzów jako asystentów, namawiać do współtworzenia występu, uzmysławiać znaczenie współpracy i pomocy udzielanej ludziom.

 

 Muzyka, gotowanie i żonglerka

 

Artysta z Holandii, Bram Graafland, przedstawiający się jako "Ognisty książę kuchni" będzie występował, jednocześnie gotując oraz grając. Zaprezentuje swoje umiejętności przy pomocy przenośnej kuchenko-organo-perkusji. Będzie żonglował ostrym nożem w rytm muzyki i usmaży naleśnika.

 

Hiszpański zespół Cie Random pokaże teatralny spektakl łączący ekwilibrystykę, klownadę i kontorsję, polegającą na niezwykłym wyginaniu ciała, natomiast austriacki Theatre Irrwisch zaprezentuje przedstawienie "Let it burn", oparte na fascynacji ogniem, które ma być zabawne i krzepiące.

 

Wystąpią też m.in. hiszpański klaun Ale Risorio i węgierski - Social Salto, pochodząca z Argentyny akrobatka na monocyklu Mona Circo, żongler z Włoch Marcos Masetti. Będą polscy artyści - iluzjonista Piotr Denisiuk, komik Pan Ząbek, żongler Kacper Wydmański, klaun Pan Pedro.

 

Nad głowami przechodniów

 

Tradycyjnie podczas Carnavalu organizowany będzie też Urban Highline Festiwal, czyli cykl pokazów chodzenia po taśmach na dużej wysokości, nad głowami widzów. Mają w nich wziąć udział highlinerzy z 22 krajów całego świata, w tym z USA, Meksyku Nikaragui, Rosji, Niemiec, Francji, Estonii.

 

Pokazy można będzie oglądać m.in. na terenie Starego Miasta, gdzie taśmy zawisną na Rynku między Trybunałem Koronnym a otaczającymi go kamienicami, na ul. Wieniawskiej, między Bramą Trynitarską a Archikatedrą Lubelską, między budynkiem Lubelskiego Centrum Konferencyjnego a Centrum Spotkania Kultur nad Placem Teatralnym. Dla wszystkich chcących nauczyć się chodzenia po taśmach, organizatorzy przygotowali warsztaty.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie