"Jedyny Australijczyk w Korei Północnej" wyszedł na wolność

Świat
"Jedyny Australijczyk w Korei Północnej" wyszedł na wolność
pexels.com/Simon Rosengren

29-letni student z Australii, który w zeszłym tygodniu "zaginął" w Korei Północnej, został wypuszczony na wolność i bezpiecznie opuścił ten kraj - poinformował w czwartek australijski premier Scott Morrison.

- Mam przyjemność ogłosić, że pan Alek Sigley został wypuszczony dzisiaj na wolność w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej - zakomunikował w parlamencie szef australijskiego rządu.

 

Morrison sprecyzował, że władze KRLD wypuściły Sigleya w czwartek wczesnym rankiem. Sigley "bezpiecznie opuścił ten kraj i mogę potwierdzić, że również bezpiecznie powrócił" - powiedział szef australijskiego rządu. Podziękował szwedzkim władzom za pomoc w szybkim uwolnieniu Australijczyka.

 

Australijczyk przebywa w Chinach

 

Agencja Reutera podaje, że władze Australii, które nie mają swego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Korei Płn., przeprowadziły intensywne poszukiwania Sigleya za pośrednictwem stron trzecich. Interesy Australii w Korei Płn. reprezentuje ambasada Szwecji.

 

Zajmujący się tematyką północnokoreańską amerykański portal NK News, powołując się na niezidentyfikowane źródła, podał, że Australijczyk jest cały i zdrowy i przebywa w Chinach. "W ciągu dnia pojedzie do Tokio" - podał portal, dla którego pisał Sigley.

 

Studiował w Pjongjangu

 

W zeszłym tygodniu rodzina studenta informowała, że nie kontaktował się on ze znajomymi ani krewnymi od 25 czerwca, co było w jego przypadku niezwykłe. Jego ostatni wpis na Twitterze został opublikowany 24 czerwca.

 

Nie jest jasne, z jakiego powodu Sigley został zatrzymany. Pochodzący z Perth mężczyzna studiował literaturę koreańską na Uniwersytecie Kim Ir Sena w Pjongjangu. Biegle włada językiem koreańskim, oprócz studiów, był również przewodnikiem wycieczek zachodnich turystów odwiedzających totalitarną Koreę Płn. Samego siebie określał jako jedynego Australijczyka mieszkającego w Korei Płn

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie