Władimir Putin spotkał się z papieżem Franciszkiem. Spóźnił się godzinę

Świat
Władimir Putin spotkał się z papieżem Franciszkiem. Spóźnił się godzinę
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO / POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas audiencji w Watykanie w czwartek podarował papieżowi Franciszkowi film "Grzech" Andrieja Konczałowskiego o Michale Aniele. Papież wręczył Putinowi akwarelę i medalion z okazji stulecia zakończenia I wojny światowej. Rozmowa rozpoczęła się z ponad 50-minutowym opóźnieniem.

- Dziękuję za poświęcony mi czas i za bardzo treściwą i interesującą przemowę - powiedział rosyjski przywódca papieżowi po zakończeniu 55-minutowej prywatnej rozmowy z udziałem tłumaczy w papieskiej bibliotece. Następnie odbyła się tam druga, publiczna część audiencji. W jej trakcie rosyjski przywódca wręczył papieżowi album z czarno-białymi fotografiami oraz DVD z filmem Konczałowskiego, nakręconym we Włoszech.

 

"Reżyser dał mi ten film"

 

"To jeden z naszych najsłynniejszych reżyserów, mieszkał we Włoszech i nakręcił film o Michale Aniele" - wyjaśnił Putin Franciszkowi.

 

Konczałowski - dodał prezydent - "dał mi ten film i poprosił, by powiedzieć, żeby Wasza Świątobliwość zobaczył, jeśli ma trochę czasu".

 

Prezydent podarował także papieżowi ikonę przedstawiającą świętych Piotra i Pawła, tłumacząc: "Wy obchodzicie ich uroczystość 29 czerwca, a my 12 lipca".

 

Akwarela, by Putin "nie zapomniał o Rzymie"

 

Franciszek wręczył przywódcy Rosji medalion upamiętniający setną rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej, a także akwarelę przedstawiającą plac Świętego Piotra i bazylikę. "Aby pan nie zapomniał o Rzymie" - dodał papież. Przekazał także Putinowi książeczkę z orędziem na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju i podpisany w lutym w Abu Zabi dokument o braterstwie między ludźmi.

 

Syria, Ukraina i Wenezuela 


Watykan opublikował komunikat po spotkaniu Putina z Franciszkiem, a także sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

 

"W czasie serdecznych rozmów obie strony wyraziły satysfakcję z rozwoju dwustronnych stosunków, które umocniło jeszcze podpisanie w dniu dzisiejszym porozumienia dotyczącego współpracy między (watykańskim) szpitalem Bambino Gesu i szpitalami pediatrycznymi w Federacji Rosyjskiej" - głosi komunikat.

 

Poinformowano w nim również, że w czasie rozmów poruszono kwestie ekologii, a także tematykę międzynarodową "ze szczególnym uwzględnieniem Syrii, Ukrainy i Wenezueli".

 

 

Po wizycie w Watykanie Władimir Putin udał się do Kwirynału na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Przeprowadzi też rozmowę z premierem Giuseppe Conte.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie