Ponad 3 tys. odwołanych operacji. Paraliż portugalskiej służby zdrowia

Świat
Ponad 3 tys. odwołanych operacji. Paraliż portugalskiej służby zdrowia
pixabay/geudki

Ponad 3 tys. operacji zostało odwołanych w Portugalii w efekcie trwającego od wtorku protestu lekarzy i pielęgniarek. Paraliż publicznej służby zdrowia potrwa do soboty.

Z szacunków komitetu strajkowego wynika, że łącznie w całej Portugalii bierze udział w strajku ponad 80 proc. lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych w państwowych szpitalach. W niektórych placówkach, m.in. w Chaves na północy, we wtorek nie podjął pracy nikt z personelu medycznego.

 

Strajk pielęgniarek we wszystkich szpitalach

 

Jak powiedziała szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek Portugalii (SEP) Guadelupe Simoes, głównym postulatem środowiska przez nią reprezentowanego jest zwiększenie liczby etatów w publicznej służbie zdrowia.

 

- Protest lekarzy zostanie zakończony w nocy ze środy na czwartek. W dalszym ciągu do soboty kontynuowany będzie tymczasem strajk pielęgniarek we wszystkich szpitalach na terenie kraju - dodała Simoes.

 

Według szefowej związku wysoka frekwencja w proteście pielęgniarek może doprowadzić do całkowitego paraliżu szpitali. - Do soboty należy się spodziewać odwołania łącznie 6 tys. operacji - dodała.

 

Minister: rząd nie ponosi żadnej odpowiedzialności

 

W środę po południu minister zdrowia Marta Temido stwierdziła, iż socjalistyczny gabinet Antonia Costy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za trwający od wtorku paraliż portugalskiej służby zdrowia.

 

- Odwoływanie na skutek strajku zabiegów w szpitalach, podobnie jak starzenie się portugalskiego społeczeństwa, to procesy niezawinione przez obecny rząd - powiedziała minister Temido.

 

Od września 2018 r. portugalskie środowisko pielęgniarskie organizuje regularne akcje protestacyjne. Domaga się m.in. zwiększenia personelu w placówkach publicznej służby zdrowia o 20 tys. osób, a także obniżenia wieku emerytalnego z 66 do 57 lat.

 

Z kolei głównymi postulatami lekarzy jest obniżenie z 18 do 12 godzin tygodniowego dyżuru na izbie przyjęć, a także zapewnienie każdemu obywatelowi lekarza pierwszego kontaktu.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie