Trump podsumował rozmowy w strefie zdemilitaryzowanej. "To było wspaniałe spotkanie"

Świat
Trump podsumował rozmowy w strefie zdemilitaryzowanej. "To było wspaniałe spotkanie"
PAP/EPA/KCNA

Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chciałby wkrótce ponownie spotkać się z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. "To było wspaniałe spotkanie" - powiedział prezydent USA o niedzielnych rozmowach w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei.

"Tymczasem nasze zespoły spotkają się, aby pracować nad kilkoma ważnymi problemami i długoterminowymi rozwiązaniami" - napisał Trump na Twitterze. "Bez pośpiechu, ale jestem pewien, że w końcu dotrzemy do celu!" - dodał.

 

Niedzielne spotkanie podsumowała także północnokoreańska państwowa agencja KCNA, która napisała, iż "czołowi przywódcy obu krajów zgodzili się pozostać w kontakcie, a także postanowili wznowić produktywny dialog w celu dokonania przełomu w denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i w stosunkach dwustronnych".

 

 

Waszyngton domaga się denuklearyzacji

 

Według KCNA Kim powiedział, że tylko dzięki jego dobrym relacjom z Trumpem to spotkanie było możliwe i ma nadzieję, że wzajemne stosunki będą owocowały coraz lepszymi wynikami w obustronnych rozmowach.

 

W trakcie niedzielnego spotkania w w strefie zdemilitaryzowanej Trump i Kim uzgodnili, że USA i Korea Płn. powołają zespoły, które w ciągu 2-3 tygodni zaczną negocjacje ws. szczegółów. Trump zastrzegł, że amerykańskie sankcje przeciwko Korei Płn. pozostaną w mocy.

 

Było to trzecie spotkanie Trumpa z Kimem w ciągu nieco ponad roku oraz pierwszy raz w historii, kiedy przywódcy USA i Korei Płn. spotkali się w strefie zdemilitaryzowanej.

 

Dwustronne negocjacje nuklearne załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Trumpa i Kima w stolicy Wietnamu, Hanoi. Waszyngton domaga się "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" komunistycznej Korei Płn., a Pjongjang naciska na zniesienie nałożonych na niego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji gospodarczych.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie